Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Chcesz otrzymać kod rabatowy?

Zapisz się do naszego newslettera!

Sofa a kanapa – jakie są różnice i kiedy co wybrać?

W dzisiejszych czasach w wielu sklepach meblarskich oraz blogach o tematyce wystroju wnętrz słowa sofa i kanapa są używane naprzemiennie, jako synonimy. Co prawda taki zabieg nie jest karygodnym błędem, jednak z technicznego punktu widzenia sofa oraz kanapa nieco się od siebie różnią. Aby dokonać satysfakcjonujących zakupów warto jest wiedzieć, co konkretnie odróżnia sofę od kanapy w praktyce. W dzisiejszym wpisie postaramy się rzeczowo wyjaśnić, czym dokładnie charakteryzuje się sofa, a czym kanapa, jaka jest historia tych dwóch mebli wypoczynkowych oraz, który z nich warto wybrać do poszczególnych wnętrz. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

Propozycja aranżacji salonu z wykorzystaniem niebieskiej sofy ze złotymi dodatkami. Białą ścianę zdobi abstrakcyjny obraz prezentujący złotą maskę. W narożniku pomiędzy oknem, a ścianą znajduje się roślinka w złotej donicy. Całość wystroju dopełnia niebieski dywan futrzany.

Kanapa a sofa – podstawowa różnica

Wszelkie wątpliwości postaramy się rozwiać już na początku, aby łatwiej było zrozumieć dalszy przekaz tekstu dotyczący wyboru pomiędzy sofą a kanapą. Pierwotna funkcją, dzięki której można najłatwiej odróżnić sofę od kanapy jest możliwość rozkładania mebla. Faktem jest, że aktualnie rynek meblarski jak wiele innych dziedzin prężnie się rozwija i można na nim znaleźć sporo wymyślnych mebli wielofunkcyjnych, które trudno jednoznacznie kategoryzować.

Z założenia jednak sofa jest nisko osadzonym przy podłodze meblem wypoczynkowym, który zawsze przyjmuje tą samą formę. Kanapa natomiast posiada funkcję rozkładania oraz często jest wyposażona w dodatkową skrzynię na pościel i poduszki. Zarówno sofa i kanapa mają swoje wady oraz zalety. Trudno jest, więc obiektywnie stwierdzić, który z tych dwóch mebli wypada lepiej. Wybór jednego z nich będzie w głównej mierze uzależniony od Twoich preferencji, potrzeb i możliwości, ale o tym szerzej opowiemy sobie w dalszej części wpisu.

Rzymskie udogodnienie dla wyższych sfer – skąd wzięły się sofy?

Historycy nie są w stu procentach zgodni, co do powstania pierwszych sof, jedna z legend głosi, że mebel, bez którego niektórzy nie wyobrażają sobie dziś aranżacji salonu pochodzi od dawnych sułtanów arabskich. Podobno w celu zwiększania wygody swoich mebli to właśnie oni zaczęli urozmaicać swoje trony przy pomocy tkanin oraz poduch. Pewne jest natomiast, że dzisiejszą popularność sof zawdzięczamy Rzymianom, którzy w starożytności umieszczali je w domowych jadalniach. Służyły im jako miejsce do spożywania posiłków, zapraszania gości oraz prowadzenia z nimi rozmów. W tamtym okresie na sofach mogli zasiadać jedynie mężczyźni z najwyższych klas społecznych, był to przywilej niedostępny dla kobiet, dzieci ani niewolników. Całe szczęście wraz z rozwojem cywilizacji zmieniły się także obyczaje i dziś każdy może nabyć komfortową sofę do swojego domostwa.

W centralnym punkcie aranżacji znajduję się wypoczynkowa sofa w kolorze butelkowej zieleni. W tle na białej ścianie wisi obraz przedstawiający naturę. W rogu pokoju widnieje roślina w ozdobnej brązowej donicy, dopasowanej do drewnianego stolika kawowego.

Sofa – wady i zalety

W związku z tym, że udogodnienie w postaci sofy stało się ogólnodostępne kończymy lekcję historii i przechodzimy do praktycznych porad dotyczących wprowadzania sofy do swojej aranżacji. Na dobry początek warto jest poznać podstawowe korzyści płynące z posiadania sofy. Przede wszystkim, jak wynika chociażby z przytoczonej historii, sofa jest jednym z najbardziej funkcjonalnych oraz komfortowych mebli wypoczynkowych, jakie zostały kiedykolwiek wynalezione. W końcu nie bez powodu przetrwała próbę czasu i ewoluowała przez lata na rynku mebli.

Tradycyjna sofa trzyosobowa, czyli taka, która z założenia jest nierozkładana bez problemu pomieści Ciebie i Twoich najbliższych. Jest również doskonałym wyborem, jeśli w Twoim salonie często odbywają się imprezy rodzinne lub spotkania ze znajomymi. Dzięki nabyciu sofy trzyosobowej nie będziesz miał więcej problemu z niewystarczającą ilością miejsc siedzących dla gości. Jeśli nie masz dużego zapotrzebowania na ponadprzeciętną ilość miejsc siedzących mniejsze sofy dwuosobowe pomogą Ci zaoszczędzić cennej przestrzeni w niewielkim salonie. Nie dość, że mają mniejsze gabaryty, to dodatkowo nie będziesz musiał głowić się z ustawieniem jednej z nich w taki sposób, aby miała wokół siebie wystarczająco dużo miejsca do rozłożenia.

Bez wątpienia sofa w małym salonie zapewni większą przestronność niż rozkładana kanapa, jednak przed zakupem dobrze przemyśl rozkład całego mieszkania! Podstawowa wada, a dla innych zaleta tradycyjnej sofy to właśnie brak funkcji rozkładania. Jeśli szukasz dużego wypoczynku do małej kawalerki, która nie ma osobnego pokoju sypialnianego, lepszym pomysłem może okazać się kanapa z funkcją rozkładania, ponieważ po rozłożeniu może posłużyć, jako łóżko.

Od włoskiej skrzyni do pełnowymiarowego mebla wypoczynkowego – historia kanapy, jej wady i zalety

Wspominając o pierwszych kanapach musimy ponownie cofnąć się w regiony Półwyspu Apenińskiego, do słonecznej Italii. W meblarskim wyścigu zbrojeń Włosi kolejny raz wychodzą na prowadzenie. To właśnie oni zaczęli jako pierwsi tapicerować skrzynie, a następnie dodawać do nich poręcze boczne oraz z czasem oparcia. W efekcie tego powstały pierwowzory dzisiejszych kanap. Łatwo na podstawie tej historii zauważyć, że kanapa z założenia była meblem bardziej funkcjonalnym i pod względem pojemności pozostało tak aż po dziś dzień. Decydując się na zakup kanapy zapewniasz sobie dodatkowe miejsce na pościel, koce, poduszki i wszystkie inne przedmioty, które zdołasz w niej zmieścić.

Praktyczne zastosowanie kanapy zdecydowanie przeważa w tym aspekcie nad nierozkładaną sofą. Ponadto kanapa dzięki funkcji spania może posłużyć jako dwa meble w jednym. W ciągu dnia zasiądziesz na niej sam lub w towarzystwie bliskich i obejrzysz ulubiony film, zjesz posiłek lub pograsz w planszówki. W nocy natomiast będziesz mógł ją rozłożyć i skorzystać z niej jako łóżka lub przenocować swoich gości. Należy jednak pamiętać, że kanapa przez swoją funkcję rozkładania wymaga dostępności większej przestrzeni dookoła, aby można było swobodnie zmienić ją w łóżko. Jeśli Twój salon ma minimalistyczny wymiar i każdy metr kwadratowy jest w nim na wagę złota, kanapa rozkładana może okazać się nie najlepszym wyborem.

Sofa a kanapa – co wybrać?

Przechodząc powoli do podsumowania, przypominamy wszystkie najważniejsze informacje i wnioski dotyczące wyboru pomiędzy kanapą a sofą. Sofa nierozkładana jest najczęściej osadzona bliżej podłogi, co pozwala stworzyć bardziej swobodną i rozległą aranżację. Warto wziąć ją pod uwagę przede wszystkim w przypadku małych pomieszczeń, w których posłuży tylko do siedzenia lub krótkiej popołudniowej drzemki. Jeśli posiadasz osobną sypialnię, tym bardziej możesz śmiało zakupić sofę do salonu.

Jeśli poszukujesz czegoś bardziej funkcjonalnego na przykład do mikro kawalerki, która łączy w sobie salon z aneksem kuchennym i nie ma dodatkowej sypialni, kanapa powinna bardziej Cię zadowolić, ponieważ daje więcej możliwości użytkowania. Jak już wcześniej wspominaliśmy wybór pomiędzy sofą a kanapą jest też mocno uzależniony od Twoich potrzeb i preferencji. Nasze porady składają się z teorii, które są trafne w większości przypadków jednak nie są w pełni uniwersalne.

Wypoczynkowa sofa w pepitkę zajmuje miejsce na tle białej ściany. Duże lustro wiszące na ścianie poszerza optycznie przestrzeń, a całość aranżacji oświetlają przeszklone drzwi balkonowe. Popielate panele zdobi szary dywan.

Jeśli ostatecznie zdecydujesz się na zakup sofy, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów z tej kategorii. W sklepie internetowym Dot Design znajdziesz sofy w różnych:

  • rozmiarach: sofy dwuosobowe, sofy trzyosobowej
  • stylach: sofy chesterfield, sofy loft, sofy vintage, sofy skandynawskie
  • kolorach: sofy butelkowa zieleń, sofy granatowe, sofy białe, sofy czarne.

Powyższe kategorie to jedynie część naszej bogatej kolekcji sof. Dla wymagających klientów oferujemy także sofy tapicerowane na zamówienie. Dokonując zakupu możesz w tym przypadku sam zadecydować o materiale oraz kolorze, którym Twoja sofa zostanie obita. Na sam koniec zachęcamy do zapoznania się z pełnym asortymentem naszego sklepu i czerpania inspiracji z innych wpisów z naszego bloga.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *