Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Chcesz otrzymać kod rabatowy?

Zapisz się do naszego newslettera!

Jak urządzić salon w stylu vintage? Sprawdź, czym różni się takie wnętrze od salonu w stylu retro!

Czy należysz do grona osób, które mają problem z rozstrzygnięciem, czym różni się styl vintage od stylu retro? Jeśli faktycznie masz z tym problem, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Dziś skupimy się na różnicach i podobieństwach takich aranżacji. Sprawdź, jakie meble i dodatki warto wykorzystać w takich aranżacjach, a na koniec rozwiąż 60-sekundowy test. Do dzieła!

Planujesz remont? Sprawdź, jak w łatwy sposób urządzić salon w stylu vintage. Poznaj różnice pomiędzy vintage i salonem w stylu retro.

Salon vintage i salon retro — różnice i podobieństwa w tych dwóch popularnych aranżacjach

Piękne wnętrze o wysokim poziomie estetyki to gwarancja uzyskania wewnętrznego spokoju w czasie codziennego wypoczynku. Zarówno styl vintage, jak i retro mają z sobą wiele wspólnego. Bez obaw możesz łączyć elementy z takich aranżacji i dowolnie je miksować. Jednak na początku skupimy się na cechach charakterystycznych tych dwóch aranżacji:

  • salon vintage — aranżacja, którą tworzą meble i dodatki z „duszą”. W praktyce oznacza to, że stare meble zostały odrestaurowane i ktoś dał im drugie życie. Świetnie sprawdzają się w takich aranżacjach meble antyczne oraz takie z okresu PRL-u. 
  • salon retro — w tym przypadku, aranżując salon, wykorzystujemy nowe meble, które w procesie produkcyjnym są celowo postarzane lub stylizowane na stare. Takie meble oraz dodatki przyporządkować można do stylu retro. 

Reasumując styl retro i vintage często jest mylony lub te nazwy stosuje się zamiennie. W końcu nigdy nie wiadomo, czy konkretne meble zostały odrestaurowane, czy są zupełnie nowe. A nie zawsze wypada o to dopytywać właściciela wnętrza.

Salon w stylu retro i vintage — meble, dodatki i dekoracje, na które warto zwrócić uwagę

Zastanawiasz się, jakie meble wykorzystać w konkretnych aranżacjach? Już spieszymy z wyjaśnieniami. Czy wspominając swoje dzieciństwo i wizyty u dziadków, pamiętasz duże drewniane krzesła? A może w pamięci utkwiły Ci specyficzne fotele nazywane „klubowymi”? W ostatnich latach największą popularnością cieszyły się fotele uszaki — one również swoje lata świetności przeżywały kilka dekad temu. (Więcej o fotelach uszakach możesz przeczytać tutaj). Tak, i to właśnie takie perełki dziś tworzą styl vintage. Ze względu na panującą modę, znaczna część producentów rozpoczęła proces produkcji takich mebli w wersji współczesnej, co już pozwala nam połączyć styl retro z vintage. Urocze stoliczki z drewna, toaletki malowane na biało, ozdobne rowery, które stanowią główną dekorację salonu to elementy, które w salonie vintage lub retro z pewnością warto umieścić.

Salon w stylu vintage — aranżacje, obok których nie przejdziesz obojętnie

Obecnie przeżywamy renesans stylu vintage i retro. Aby prawidłowo zaaranżować takie wnętrze, musisz wiedzieć, że styl vintage tworzą meble, które powstały między latami 20. a 60 ubiegłego wieku. Natomiast styl retro dominował w latach 70.i 90. XX wieku. Inspiracji do stworzenia unikalnych aranżacji możesz swobodnie szukać właśnie w tych okresach. 

Największy urok w takich aranżacjach to zasługa ogromnej dowolności. Czasem, by coś „upolować”, wystarczy udać się na pchli targ. Innym razem możesz wybrać mebel, który proponuję Twój ulubiony butik meblowy. Stosowanie nadmiernej ilości materiałów, postarzanych mebli oraz zbyt wielu dekoracji sprawi, że Twój salon będzie idealnie odwzorowywał klasyczny salon w stylu vintage

Sprawdź, czy salon w stylu retro i salon w stylu vintage Cię zachwyci. Zrób sobie szybki test!

Dzięki stałemu dostępowi do Internetu każdy może upolować coś ekstra z drugiej ręki, skorzystać z okazjonalnych cen w czasie wyprzedaży w ulubionym sklepie meblowym lub po prostu zamówić nowe meble, które skradły mu serce. Styl vintage i styl retro to bez wątpienia aranżacje, które pomimo dużej popularności z pewnością nie przypadną do gustu każdemu. Oto trzy pytania, na które możesz odpowiedzieć, nim zaczniesz gromadzić meble do stworzenia aranżacji w salonie w stylu retro lub vintage:

  • Czy każdy mebel, który ulegnie uszkodzeniu, od razu wymieniasz na nowy element zgodny z aktualną modą?
  • Lubisz błyskotki i często we wnętrzu starasz się wykorzystywać dodatki w postaci kryształów i cekinów?
  • Wnętrze, które jest uporządkowane i sterylnie czyste ułatwia Ci odzyskanie wewnętrznej równowagi?

Jeśli na powyższe pytania Twoja odpowiedź brzmi „tak”, to zapomnij o aranżacji salonu w stylu retro lub vintage. Natomiast, jeśli na większość pytań udało Ci się odpowiedzieć „nie”, to już dziś możesz zacząć aranżować swój salon w postaci klasycznego vintage lub retro.

Prawidłowo urządzone wnętrze to miejsce, w którym odpoczynek jest przyjemny, a czas mija szybko. Aranżacja powinna być zgodna z przekonaniami domowników i upodobaniami estetycznymi. Postaw na takie dodatki, które spełniają Twoje indywidualne potrzeby. Styl retro i vintage z pewnością należą dziś do mniejszości, ale warto zwrócić na nie uwagę, by przez chwilę poczuć się jak za dawnych lat. Natomiast, jeśli takie aranżacje to zupełnie nie Twoja bajka, poznaj bliżej styl nowoczesny, o którym w kontekście wyboru krzeseł pisaliśmy już na naszym blogu.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *