Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Chcesz otrzymać kod rabatowy?

Zapisz się do naszego newslettera!

Funkcjonalne meble do małych mieszkań

 Aranżacja  małego salonu, w centralnym punkcie na szarej posadzce znajduje się biały dywan z frędzli, na nim okrągła pufa jako alternatywa stolika. Obok pufy z jednej strony stoi czarny fotel obrotowy ze skóry, z drugiej strony mały stolik kawowy w kolorze białym. Na pufie ustawiono trzy białe doniczki z białymi kwiatami, a na stoliku lampkę i malutki wazonik z roślinami. W tle widoczne są szare kotary i białe prześwitujące zasłony. Wnętrze jest jasne i przejrzyste.

Jak zaaranżować małe mieszkanie od podstaw?

Urządzanie małego mieszkania to nie lada wyzwanie, wbrew pozorom często trzeba poświęcić mu więcej zaangażowania niż aranżowaniu większej przestrzeni. Warto jednak spędzić trochę czasu na rozplanowaniu wystroju, aby osiągnąć zadowalający efekt na lata. Funkcjonalne meble do małego mieszkania to jeden z jego najważniejszych elementów, który pozwoli możliwie jak najlepiej wykorzystać niewielki metraż.

Zanim zaczniesz wprowadzać do swojego małego mieszkania meble funkcjonalne, dobrze będzie zacząć od początku i wybrać styl, w którym zostanie ono urządzone oraz stworzyć bazę w postaci ścian i podłóg o odpowiedniej barwie. W dalszej części tekstu dowiesz się, na jakie kolory i struktury warto postawić i przede wszystkim, jakie są najlepsze wielofunkcyjne meble do małych mieszkań, zapraszamy do lektury!

Poznaj style wnętrzarskie, które odpowiadają małym mieszkaniom

Istotne jest, aby małe mieszkanie było spójnie zaaranżowane z zachowaniem porządku i harmonii wizualnej. O ile większe mieszkanie może być urządzone w nieco chaotyczny sposób, o tyle w przypadku mieszkań z mniejszą powierzchnią warto zadbać o porządek i harmonię wizualną wystroju. Aby wybrać odpowiednie meble do małego mieszkania należy najpierw określić, jaki styl ma dominować wnętrze. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się przejrzyste i „sterylnie” czyste stylizacje, na przykład:

  • Skandynawska, na pierwszy rzut oka banalna, a zarazem ciekawa, opiera się na dużej ilości światła i białych meblach oraz dodatkach.
  • Nowoczesna, bazuje na jasnych tonacjach i oszczędnej formie, jest pozbawiona zbędnych dekoracji.
  • Minimalistyczna, stawia na uniwersalną prostotę i wysoką funkcjonalność wyposażenia wnętrza.
  • Klasyczna, spójna, bezpieczna i ponadczasowa, jest dobrym wyborem do małych mieszkań, które raz urządzone mają posłużyć niezawodnie przez lata.
  • Hampton, kojarzony ze stylem marynarskim wykorzystuje kontrast bieli z różnymi odcieniami niebieskiego.

Funkcjonalne meble w wyżej wymienionych stylach najczęściej mają prostolinijną budowę, gładkie powierzchnie oraz jasne barwy. Wszystkie te cechy pozytywnie wpływają na przestronność wnętrza oraz pozwalają optycznie je powiększyć, a to szczególnie istotne dla pomyślnej aranżacji małego mieszkania.

Fundamentalny mebel do małego pokoju dziennego – sofa

Kiedy zdecydujesz, jaki styl najbardziej odpowiada Twoim preferencjom oraz wybierzesz kolor ścian w pomieszczeniu, pora zaopatrzyć się w komplet funkcjonalnych mebli do małego salonu. Aby zaoszczędzić cennych metrów kwadratowych należy rozsądnie dobierać meble, a najlepiej ograniczyć ich ilość do minimum. Są jednak takie elementy wyposażenia, bez których trudno byłoby na co dzień funkcjonować. Z pomocą przychodzą wielofunkcyjne meble, które kryją w sobie wiele zastosowań, a co za tym idzie pozwalają przyoszczędzić miejsca.

Zacznij od wybrania największego pod względem gabarytów mebla wypoczynkowego, który musi znaleźć się w pokoju dziennym, czyli wygodnej sofy. Rzecz jasna najłatwiej jest po prostu nabyć małą sofę, która nie zajmie dużo miejsca, jednak w tym przypadku warto się chwilę zastanowić. Sofa dwuosobowa to dobry wybór, dla osób mieszkających samemu lub w parze. Jeśli natomiast w Twoim mieszkaniu pomimo niewielkiego metrażu tętni życie towarzyskie, często odwiedzają Cię bliscy lub rodzina lepiej postawić na większą sofę, która teoretycznie odbierze trochę przestrzeni, jednak w praktyce pomieści więcej osób, więc nie będziesz musiał zajmować powierzchni dodatkowymi fotelami czy krzesłami.

  Przykładowy wystrój wnętrza, na czarno-beżowej posadzce znajduje się szary dywan w kształcie prostokąta, a na nim mały czarny fotel kubełkowy. Tłem aranżacji jest szaro-popielata ściana, na której wisi biały prostokątny obraz z szarym kwadratem. Za fotelem ustawiono nowoczesny szklany wazon i szarą wysoką lampę z okrągłym białym abażurem. Pod obrazem znajduje się beżowy stoliczek kawowy z rośliną.

Dowiedz się, jakie są funkcjonalne meble uzupełniające do małych mieszkań

Masz już upodobany kolor ścian oraz sofę, więc czas na dopełnienie mieszkania pomocniczymi meblami. Zdecydowanie komfortowej sofie do towarzystwa przyda się praktyczny stolik kawowy. Tego typu mebel ma wiele zastosowań, możesz podawać na nim przekąski oraz napoje w trakcie, odbywającej się u Ciebie imprezy, na co dzień odłożysz na niego wszystkie potrzebne Ci pod ręką przedmioty, a nawet zjesz przy nim posiłek.

Naszą propozycją do małego mieszkania jest stolik kawowy szklany. Szkło nadaje wnętrzu przejrzystości i z pewnością jest alternatywą wartą uwagi. Optymalnym wyborem będzie szklany stolik kawowy w kształcie kwadratu lub prostokąta, ponieważ to formy wydłużające optycznie perspektywę. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na stolik kawowy w większym rozmiarze, ale zależy Ci na większej ilości powierzchni, wybierz mały stoliczek pomocniczy z dodatkową półką.

Ostatni „must have” to oczywiście dodatkowy mebel wypoczynkowy w postaci krzesła lub fotela. W zależności od preferencji oraz ilości wolnej przestrzeni, która Ci została rozważ dodanie jednego z tych funkcjonalnych mebli. Pamiętaj jednak, że duży fotel może zaburzyć płynność poruszania się po małym mieszkaniu, więc przed nabyciem konkretnego modelu dobrze jest ustalić ile miejsca chcesz na niego przeznaczyć. Kompromis pomiędzy krzesłem, a fotelem znajdziesz w naszym sklepie, w zakładce krzesła fotelowe. Modele z tej kategorii łączą w sobie minimalizm

  Propozycja aranżacji małego salonu, w której wykorzystano zielony fotel uszak z wysokim oparciem oraz czarny minimalistyczny stolik kawowy. W tle za stolikiem i fotelem widnieje biała ściana i jasnobeżowa kotara. Obok fotela znalazła się mała doniczka z ożywiającą wnętrze rośliną. Po stornie stolika widnieje szafka na RTV z telewizorem.

Jakie dodatki wybierać do małych mieszkań?

Na koniec co nieco o dodatkach i ozdobach do małych mieszkań. Chociaż może się wydawać, że w małych mieszkaniach nie ma miejsca dla dekoracji, odpowiednio dobrane, funkcjonalne dodatki mogą pozytywnie wpłynąć na małe wnętrze. Zbędne bibeloty z funkcją wyłącznie ozdobną to nienajlepsza propozycja do niewielkich wnętrz, możesz jednak zastanowić się nad dodaniem do małego mieszkania:

  • Luster, to świetne rozwiązanie na powiększenie optyczne przestrzeni, doświetlenie jej oraz nadanie lekkości.
  • Obrazów, przestrzenne pejzaże oraz grafiki nie odbiorą Ci miejsca na podłodze, zatem nie utrudnią przemieszczania się, ale urozmaicą Twoje wnętrze.
  • Lamp, odpowiednie doświetlenie jest kluczowe w małych pomieszczeniach, nowoczesne lampy o prostych kształtach sprawią, że przeszklone elementy zabłysną, co także nada wnętrzu przejrzystości.
  • Konsol, w przeciwieństwie do komody, konsola jest zazwyczaj lżejsza i mniej zabudowana świetnie sprawdzi się, jako miejsce na sprzęt RTV.

Podsumowując, małe mieszkanie wcale nie jest równoznaczne z gorszym mieszkaniem. Niewielkie przestrzenie potrafią być przytulne, praktyczne i eleganckie. Wystarczy mądrze je zagospodarować mając na uwadze spójność, ład i harmonię. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, gdzie czeka wiele różnorodnych, funkcjonalnych mebli do małych mieszkań. Potrzebujesz więcej inspiracji wnętrzarskich? Zapraszamy do przeczytania innych wpisów na naszym blogu, poszerzania swojej wiedzy z dziedziny designu i upiększania swoich czterech ścian z naszą pomocą!

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *