Chcesz otrzymać kod rabatowy?
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymać kod rabatowy?
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymać kod rabatowy?
Zapisz się do naszego newslettera!
Dziś tematem przewodnim, spełnienie marzeń oraz najważniejsze pomieszczenie w domu każdego mola książkowego – domowa biblioteka. Wielu zapalonych pasjonatów lektur w tradycyjnej papierowej formie fantazjuje o stworzeniu swojego intymnego kącika czytelniczego. Faktem jest, że tego typu przestrzeń może niezwykle urozmaicić dom pod wieloma względami. O zaletach czytania, książkoholików nie trzeba przekonywać, wszyscy bowiem wiedzą, że to niezwykle relaksująca, a przy tym rozwijająca wyobraźnię i poszerzająca horyzonty forma spędzania czasu wolnego.
Często jednak bywa, że czytelnicy nie wiedzą jak zabrać się do aranżacji domowej biblioteki, przybywamy zatem z pomocą, aby rozwiać wszelkie wątpliwości! Na początek dobrze będzie określić, czy biblioteczce chcemy poświęcić osobne pomieszczenie, czy też pragniemy wprowadzić kącik czytelniczy do urządzonego już pomieszczenia, które ma inną rolę. Kiedy uda nam się wybrać przestrzeń, kluczowe będą meble do biblioteki domowej, więcej o nich w dalszej części tekstu.
Jednym z najbardziej oczywistych, a zarazem sprawdzonych sposobów na kącik do czytania jest biblioteczka w salonie. Jeśli nie dysponujesz wystarczająco dużym metrażem lokalu, aby wygospodarować odrębne pomieszczenie na domową bibliotekę, przemycenie kilku dodatkowych mebli do salonowej biblioteczki może okazać się zbawienne.
Pokój dzienny z założenia jest oazą spokoju i głównym miejscem relaksu w domu. Jeśli zatem Twoją ulubioną formą biernego wypoczynku jest właśnie pochłanianie fascynujących dzieł literackich, wykorzystaj salon do urządzenia domowej biblioteki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko stworzysz przytulną przestrzeń do czytania, ale także podniesiesz estetykę swojego wnętrza i wyrazisz siebie.
Przechodząc do meritum, jakie meble dodać do salonu, aby stał się królestwem mola książkowego? Fundamentalnym elementem aranżacji będzie regał, na którym wyeksponujesz swoją bogatą kolekcję książek. Wysoki regał z półkami to idealny mebel do umieszczenia na nim zalegających w pudełkach w piwnicy czy na strychu tytułów. Wykorzystaj go, aby zawsze mieć pod ręką lekturę, na którą masz ochotę i zaprezentuj odwiedzającym Cię gościom swój zbiór. Alternatywą dla dużych regałów są niższe konsole. Zajmują mniej miejsca, a mają bardzo zbliżone zastosowanie.
Kolejną propozycją na dodanie strefy czytelnika do swojego domu o niewielkim metrażu jest umieszczenie jest biblioteczka w sypialni. Wciągająca lektura to w końcu doskonały sposób na wyciszenie przed snem. Najważniejszym elementem wyposażenia biblioteki w sypialni będzie wygodny fotel do czytania. Podczas wielu godzin spędzanych na pochłanianiu kolejnych stron lektury istotna jest odpowiednia pozycja ciała.
Miękkie siedzisko oraz ergonomicznie wyprofilowane oparcie zadba o poprawne ułożenie sylwetki, dzięki czemu nie będziesz odczuwał zmęczenia w trakcie czytania. Jeśli dysponujesz przestrzenną sypialnią, możesz pokusić się o nabycie fotela bujanego lub fotela z podnóżkiem. Dodatkowy podnóżek zapewni jeszcze większy komfort użytkowania, za to fotel na płozach pozwoli wykonywać kojące ruchy sprzyjające głębokiemu relaksowi.
Z pewnością znajdą się miłośnicy książek, którzy posiadają w swoim domu niezagospodarowane pomieszczenie i pragną przerobić je na świątynie literatury. Osobny pokój z biblioteką domową wcale nie musi być duży! Wystarczy dobrze przemyśleć jego zaaranżowanie, aby cieszyć się wymarzoną czytelnią w nawet w stosunkowo ciasnych czterech ścianach.
Jeśli domowa biblioteka ma służyć tylko Tobie i nie potrzebujesz jej eksponować zamiast regału czy konsoli możesz zaopatrzyć się w komodę. Wyposażona w pojemne szuflady bez problemu pomieści wiele książek, nie zajmując przy tym za dużo miejsca. Jeśli jednak wypełnisz ją swoją kolekcją, niska komoda daje możliwość umieszczenia nad nią kilku półek lub szafki wiszącej. Dzięki takiemu rozwiązaniu ilość powierzchni na bibliografie będzie praktycznie nieograniczona.
Czytanie umilisz sobie dzięki stworzeniu przytulnej atmosfery w domowej biblioteczce. Aby wprowadzić przyjemny nastrój warto rozważyć dodanie do wnętrza dekoracyjnych figurek, ozdobnych donic z roślinami, a nawet abstrakcyjnych obrazów.
Niezależnie od tego czy urządzisz swoje miejsce do czytania w salonie, sypialni, czy też poświęcisz na nie odrębne pomieszczenie, oświetlenie jest absolutnie priorytetowym aspektem każdej czytelni. Odpowiednia ilość światła oraz dobre rozmieszczenie go jest przede wszystkim istotne dla zdrowia. Jak już ustaliliśmy ergonomiczny fotel zadba o Twój kręgosłup, jednak nie należy zapominać o oczach, które przy słabym oświetleniu są mocno narażone na uszczerbek zdrowotny.
Najzdrowsze i najlepsze jest oczywiście naturalne światło, jednak nie zawsze mamy go wystarczająco dużo. Na ponure dni oraz wieczorne maratony książkowe dobrze jest nabyć lampę, która w razie potrzeby zawsze doświetli biblioteczkę. Podpowiadamy, że do czytania najlepsze będzie światło o barwie lekko ciepłej. Chłodne odpowiedniki szybciej męczą wzrok i tworzą surową atmosferę we wnętrzu.
Jeśli poszukujesz inspiracji dotyczącej stylizowania domowej biblioteki, zachęcamy do sprawdzenia innych naszych wpisów blogu, w których opowiadamy o różnych stylach wnętrzarskich. Z pewnością uda Ci się znaleźć tam coś dla siebie, zapraszamy!