Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Chcesz otrzymać kod rabatowy?

Zapisz się do naszego newslettera!

Styl minimalistyczny we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

Wiecznie żywy styl minimalistyczny wciąż podbija serca pasjonatów designu! Minimalizm we wnętrzach narodził się w Japonii i wynika z ich lokalnej filozofii Zen. Miłośnicy tego typu aranżacji wyznają zasadę „mniej znaczy więcej” i rzeczywiście reguła ta najlepiej opisuje styl minimalistyczny. We wnętrzach minimalistycznych na próżno szukać przepychu i natłoku pstrokatych dekoracji. Minimalizm bazuje przede wszystkim na stonowanych barwach, a konkretnie chłodnych i jasnych tonacjach, które optycznie powiększają pomieszczenie. Meble w stylu minimalistycznym cechuje prostolinijna budowa, gładka forma i wysoka funkcjonalność, są pozbawione wzornictwa i ozdób, za to wykonywane z wysokogatunkowych materiałów naturalnych.

Minimalistyczny wystrój wnętrza jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które pragną wprowadzić do swoich czterech ścian spokój i harmonijną atmosferę. Jeśli preferujesz praktyczną prostotę, znudziły Cię kiczowate aranżacje ociekające blaskiem i przepełnione bibelotami, spróbuj funkcjonalnego minimalizmu!

Jak urządzić salon w stylu minimalistycznym?

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie minimalizmu podczas projektowania wystroju salonu lub pokoju dziennego. Przestronny styl minimalistyczny sprawdzi się zarówno w domowych salonach o większym metrażu, jak i małych kawalerkach, które łączą pokój dzienny z aneksem kuchennym. Minimalizm w zależności od potrzeb oraz możliwości pozwoli Ci podkreślić przestrzenność dużego pomieszczenia lub powiększyć wizualnie małą przestrzeń. Podczas urządzania salonu minimalistycznego warto zwrócić uwagę na kilka fundamentalnych aspektów:

  • Uproszczone meble, aranżacje minimalistyczne nie lubią wytwornych mebli z widowiskowym zdobieniem. Postaw zatem na wysokiej jakości fotele, sofę, krzesła czy stoliki o łagodnych kształtach i praktycznym zastosowaniu.
  • Oświetlenie, aby salon minimalistyczny wybornie prezentował się o każdej porze dnia i nocy musi być zaopatrzony w odpowiednio dobrane oświetlenie. Wybieraj proste i nowoczesne lampy zamiast skomplikowanych żyrandoli i opraw oświetleniowych, a gdy to możliwe wpuszczaj do pomieszczenia naturalne światło słoneczne.
  • Jakość nad ilość, sekret minimalizmu tkwi w funkcjonalności oraz prostocie, dlatego zamiast kupować spore ilości bibelotów zainwestuj w meble oraz akcesoria wykonane z wysokogatunkowych, naturalnych materiałów, które posłużą Ci przez lata.
  • Subtelne dekoracje, ponownie podkreślamy, że zwłaszcza w kwestii dekoracji mniej znaczy więcej. Wybierz kilka starannie dobranych ozdób w postaci abstrakcyjnego obrazu, geometrycznych dodatków lub skromnego wazonu z kwitami. Rośliny pozwolą Ci ożywić styl minimalistyczny wnętrza, przełamując jego surowy charakter.

Jakie kolory tworzą minimalistyczny wystrój?

Oprócz specyficznego rodzaju mebli, w minimalizmie istotną rolę odgrywają także kolory. Projektując minimalistyczny wystrój wnętrza warto zatem poświęcić chwilę na dobranie do pomieszczenia odpowiednich barw oraz odcieni. Na początku warto zaznaczyć, że w przypadku kolorów podobnie jak każdym innym aspekcie minimalizmu, należy redukować ilość. Możesz wybrać jeden kolor ścian i wprowadzić kontrast przy pomocy reszty elementów wystroju lub zdecydować się na konkretną barwę i manewrować jej odcieniami.


Styl minimalistyczny w salonach dominują jasne, chłodne i subtelne kolory na przykład biele, szarości czy beże. Wynika to z faktu, że takie tonacje powiększają optycznie pomieszczenie i sprawiają wrażenie sterylnej czystości. Minimalizm jest kojarzony z porządkiem i zorganizowaniem, więc neutralne barwy świetnie z nim współgrają. Ciekawą propozycją na urozmaicenie wystroju minimalistycznego jest dodanie dekoracji lub mebli w pastelowych odcieniach wyrazistych barw. Pastele są bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ nie zaburzą minimalistycznej harmonii, za to nadadzą wnętrzu powiewu świeżości.

Odkryj zalety minimalistycznego wystroju i wykorzystaj je w swoim wnętrzu

Nie bez powodu minimalizm wielki krokami wstępuje na salony i coraz więcej osób decyduje się na zaprojektowanie aranżacji w takim stylu. Pomimo swojej pozornej surowości styl minimalistyczny wnętrza potrafi być przytulny, a nawet ułatwić codzienne funkcjonowanie. Poznaj bliżej podstawowe korzyści minimalizmu:

  • Przestrzeń i swoboda, minimalistyczne wnętrza są bardziej przestronne, otwarta przestrzeń sprzyja relaksowi i pozwala swobodnie poruszać się po pomieszczeniu.
  • Łatwe utrzymanie porządku, mniej przedmiotów oznacza mniej rzeczy do czyszczenia oraz wygodne operowanie przyrządami do sprzątania.
  • Estetyka i elegancja, pomimo, że mini minimalizm nie obfituje w masę efektownych dekoracji, stonowane kolory i przemyślane zestawienia tworzą wyrafinowany wygląd.
  • Mniejszy stres, nagromadzenie przedmiotów w pomieszczeniu może powodować generowanie podświadomego stresu i utrudniać codzienną organizację. Dzięki minimalizmowi we wnętrzu łatwiej zapanujesz nad porządkiem, wprowadzisz do swojego życia spokój i harmonię.

Podsumowując minimalistyczne wnętrze jest praktyczne, szykowne i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Minimalizm jest stylem uniwersalnym, każdy może go spróbować, do czego zachęcamy. Wielkie umysły na drodze do sukcesu ceniły sobie filozofię minimalizmu, która poprawiała ich higienę życia, Leonardo Da Vinci mawiał: „Prostota jest szczytem wysublimowania.

Jeśli szukasz oryginalnych mebli oraz dodatków, koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu DOT Design. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i z ogromną przyjemnością będziemy uczestniczyć w procesie tworzenia unikalnego wnętrza w Twoim domu. Po więcej wnętrzarskich porad zajrzyj na naszego bloga.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *