Meble i dodatki z betonu w aranżacji salonu – surowość i nowoczesność w jednym
Betonowe meble i dodatki do salonu mogą stać się niezwykle atrakcyjnym urozmaiceniem. Mimo że beton został w pewnym sensie zawłaszczony przez przemysłowe aranżacje industrialne, doskonale sprawdzi się w wielu innych stylizacjach wnętrz. Na pierwszy rzut oka chłodne i surowe meble betonowe do salonu kryją w sobie także nutkę elegancji i wyrafinowania. Jakie są zalety betonu w salonie, w jakich formach go wprowadzić, z czym najlepiej się komponuje? Między innymi na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym dzisiejszym wpisie.
Spis treści:
- Jakie są zalety mebli betonowych w salonie?
- Jakie meble betonowe do salonu wybrać?
- Z czym połączyć meble betonowe w salonie?
- Jakie kolory pasują do betonowych mebli w salonie?
- Uzupełnij betonowy salon przy pomocy dodatków
Jakie są zalety mebli betonowych w salonie?
Meble z betonu cechują się surowym i nowoczesnym wyglądem. Ich estetyka to kwestia preferencji, jednym przypadnie do gustu, innym nie. Jednakże betonowe meble ze względu na specyfikę tego materiału mają kilka niepodważalnych zalet, które przekonują do ich wykorzystania. Przede wszystkim meble z betonu są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, betonowe powierzchnie są łatwe w utrzymaniu czystości. Sporym ułatwieniem w codziennym użytkowaniu jest fakt, że do ich czyszczenia i pielęgnacji w większości przypadków wystarczy ściereczka zwilżona wodą. Oprócz tego kolor betonowych mebli jest uniwersalny i łatwy w dopasowaniu zarówno do minimalistycznych, nowoczesnych i tradycyjnych aranżacji.
Jakie meble betonowe do salonu wybrać?
Jednym ze sposobów wprowadzenia betonu do salonu jest uzupełnienie go meblami z tego materiału. Chociaż meble betonowe nie są bardzo popularne, mogą stać się oryginalnym dopełnieniem wielu aranżacji. Betonowe meble w salonie nie tylko wzbogacą jego estetykę, ale także nadadzą wnętrzu większej funkcjonalności. Poniżej omawiamy najpopularniejsze i najbardziej sprawdzone propozycje betonowych mebli do salonu:
Stoliki kawowe
Betonowe stoliki kawowe to świetny sposób na wprowadzenie elementu betonu do salonu. Ich proste, geometryczne formy doskonale współgrają z nowoczesnymi wnętrzami. Beton może być gładki i polerowany, co nadaje mu bardziej luksusowego charakteru, lub pozostawiony w bardziej surowym stanie, aby podkreślić industrialny styl.
Blaty i stoły
Blaty stołów wykonane z betonu są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia. Mogą być stosowane zarówno w stołach jadalnianych, jak i biurkach czy konsolach. Betonowy blat w połączeniu z metalowymi lub drewnianymi nogami tworzy interesujący kontrast, który dodaje wnętrzu nowoczesnego charakteru.
Półki i Regały
Betonowe półki i regały to wyjątkowe elementy dekoracyjne. Mogą być używane do przechowywania książek, roślin lub dekoracji. Dzięki swojej ciężkości i solidności betonowe półki są nie tylko estetyczne, ale również bardzo praktyczne.
Z czym połączyć meble betonowe w salonie?
Betonowe meble dzięki swojej uniwersalności dają sporo możliwości łączenia z innymi materiałami. Żeby Twoja aranżacja salonu betonowego nie stała się zbyt surowa i chłodna, warto ją przełamać i wprowadzić kontrast. Świetnym pomysłem jest na przykład zestawienie betonowych mebli z drewnianymi akcentami. Drewno jest naturalnym i ciepłym materiałem, który balansuje surowe i chłodne meble z betonu. Beton doskonale komponuje się także ze szkłem. Szklane elementy we wnętrzu pomogą je załagodzić, nadadzą lekkości i przejrzystości. Innym sposobem na przełamanie betonowych mebli są akcenty metaliczne. Połączenie betonowych mebli z metalowymi dodatkami podkreśli industrialny charakter aranżacji i nada jej odrobinę blasku.
Jakie kolory pasują do betonowych mebli w salonie?
Kolor surowych mebli betonowych możemy określić jako neutralny odcień szarości. Szary jest bardzo uniwersalny w dopasowaniu i pozwala na swobodne łączenie go z innymi kolorami. Żeby Twoja aranżacja betonowego salonu nie stała się zbyt ponura, warto będzie ożywić ja przy pomocy kontrastujących barw. W zależności od indywidualnych preferencji możesz zestawić betonowe meble na przykład z:
- Żółtym: Soczyste odcienie koloru żółtego będą kontrastować z betonowymi meblami, dzięki czemu aranżacja nabierze dynamiki. Bardziej subtelne tonacje na przykład miodowy lub musztardowy to delikatniejsza alternatywa.
- Zielonym: Zieleń, zwłaszcza w postaci roślin, świetnie komponuje się z betonem, dodając wnętrzu życia i świeżości. Rośliny doniczkowe mogą przełamać surowość betonu i wprowadzić do salonu element natury.
- Niebieskim: Odcienie niebieskiego, od jasnego błękitu po głęboki granat, stworzą spokojną i relaksującą atmosferę w połączeniu z betonowymi meblami. Niebieski kolor może być wprowadzony poprzez tekstylia, takie jak poduszki, dywany czy zasłony oraz poprzez dodatki dekoracyjne.
- Białym: Biel doskonale kontrastuje z szarością betonu, dodając wnętrzu świeżości i lekkości. Białe ściany, zasłony czy dodatki mogą sprawić, że przestrzeń stanie się jaśniejsza i bardziej przestronna.
- Czarnym: Czerń to elegancki wybór, który podkreśla industrialny charakter betonu. Czarny kolor w połączeniu z betonem dodaje wnętrzu nowoczesności i wyrafinowania. Można go stosować w postaci mebli, lamp, ram obrazów czy dodatków.
Uzupełnij betonowy salon przy pomocy dodatków
Beton we wnętrzach zdecydowanie częściej występuje pod postacią dodatków niż mebli. Wynika to przede wszystkim z większej dostępności ozdób i dekoracji na rynku wnętrzarskim. Swój salon możesz przyprawić na przykład betonowymi doniczkami, podstawkami lub świecznikami. Popularnym rozwiązaniem w nowoczesnych aranżacjach wnętrz jest montaż betonowych lameli na ścianach. Taka forma zdobienia ścian wprowadza do wnętrza namiastkę luksusu i awangardowego stylu. Kolejnym sposobem na przemycenie betonu do wnętrza są kinkiety naścienne oraz lampy sufitowe. Sprawdzają się nie tylko jako estetyczna ozdoba, ale także funkcjonalny dodatek. Jak widzisz, możliwości na urządzenie betonowego salonu jest wiele. Liczymy, że nasz wpis rozwiał wszelkie Twoje wątpliwości dotyczące betonowych wnętrz. Jeśli poszukujesz więcej inspiracji wnętrzarskich, koniecznie sprawdź nasze poprzednie artykuły na blogu.