Chcesz otrzymać kod rabatowy?
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymać kod rabatowy?
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymać kod rabatowy?
Zapisz się do naszego newslettera!
Odcienie szarości ze względu na swoją neutralność i subtelność od zawsze są chętnie wykorzystywane w aranżacji wnętrz. W ostatnich latach moda wnętrzarska jest dominowana przez stonowane kolory, które czasem warto przełamać. Tutaj z pomocą przybywa bohater naszego dzisiejszego wpisu – antracyt. Intrygujący i nieoczywisty kolor antracytowy może wprowadzić do wystroju atrakcyjny kontrast, nie zaburzając jego subtelności. Jeśli chcesz przełamać swoją aranżację chłodnym i wyrafinowanym akcentem, zostań z nami i dowiedz się więcej o antracycie.
Kolor antracytowy to najciemniejszy odcień szarości wpadający lekko w czerń. Jego szlachetna nazwa pochodzi od najdroższej odmiany węgla kopalnego. Barwa ta często bywa mylona z kolorem grafitowym, jednak antracyt charakteryzuje się chłodniejszym pigmentem. Kolor antracytowy na palecie kolorów moglibyśmy umieścić pomiędzy bardzo ciemną szarością a łagodną czernią. Antracyt kojarzy się z elegancją, luksusem i wyrafinowaniem, dlatego doskonale sprawdza się w aranżacji wnętrz.
Barwa antracytowa jest bardzo ciemna, w związku z czym trzeba używać jej dość ostrożnie, aby nie zamroczyć wnętrza. Jednakże ciemność antracytu może być wykorzystana także w pozytywny sposób. Kolor antracytowy doskonale nada się do pomieszczeń wypoczynkowych, takich jak salon czy sypialnia. W pokoju dziennym jedna ściana lub fragment ściany antracytowej nada intrygującego kontrastu i urozmaici wystrój. Antracytu na ścianach należy unikać w przypadku salonów z małym metrażem, ponieważ pomniejszy optycznie przestrzeń. W sypialni antracyt może sprzyjać zaciemnieniu, które wpływa na udany wypoczynek oraz sen.
Intrygujący antracyt jako jeden z odcieni szarości jest dość uniwersalny i daje wiele możliwości tworzenia atrakcyjnych zestawień kolorystycznych. Przede wszystkim połączenia antracytu z jasnymi barwami dają potencjał przyjemnego dla oka kontrastu. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji kolorów, z którymi antracyt będzie świetnie współgrał.
Istotnym elementem pomieszczenia z elementami w kolorze antracytu jest oświetlenie. Odpowiednia ilość światła będzie niezbędna do wykreowania przyjemnej aranżacji. Jako że sam w sobie antracyt jest bardzo ciemnym kolorem, rozsądnie będzie wprowadzać go do pomieszczeń z dużą ilością naturalnego światła. Alternatywnie można także zastosować sztuczne światło w postaci lamp sufitowych, naściennych lub akcentowych. Zalecamy unikać zbyt dużego nasycenia antracytem w małych i słabo doświetlonych pomieszczeniach. Takie działanie może przynieść niechciany efekt dodatkowego zamroczenia i optycznego pomniejszenia przestrzeni.
Antracyt jako kolor o wielu właściwościach może być stosowanych w pomieszczeniach urządzonych w różnych stylach wnętrzarskich. Jego wyrafinowany i elegancki wygląd można przemycić zarówno pod postacią mebli, ścian oraz dodatków. Kolor antracytowy szczególnie efektownie zaprezentuje się we wnętrzu o charakterze:
Antracytowe meble to kolejny sprawdzony sposób na wprowadzenie tej niebanalnej barwy do wnętrza. Najlepiej zaprezentują się na tle jasnych ścian, tworząc intrygujący kontrast, który przełamie monotonie. Antracytowe meble występują w różnych formach, stylach i kształtach, dzięki czemu każdy będzie mógł uzupełnić nimi swój wystrój. Poniżej omawiamy kilka przykładowych rodzajów wyposażenia wnętrza w tym kolorze.