Chcesz otrzymać kod rabatowy?
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymać kod rabatowy?
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymać kod rabatowy?
Zapisz się do naszego newslettera!
Sypialnia to jedno z najbardziej wymagających pod względem aranżacji pomieszczeń w domu. Jako że jest miejscem o przeznaczeniu typowo wypoczynkowym, nie ma w niej zbyt wiele miejsca na kompromisy. Aby wypoczynek był maksymalnie efektywny, warto precyzyjnie dopasować warunki sypialni do swoich indywidualnych preferencji. W dzisiejszym wpisie skupimy się na aspekcie wizualnym – kolorze mebli do sypialni. Pragniemy jednak już we wstępie zaznaczyć, że ta kwestia nie pozostaje bez wpływu na funkcjonalność oraz komfort użytkowania sypialni. Wszystko, co musicie wiedzieć o dobieraniu koloru mebli do sypialni, przekażemy w dalszej części tekstu. Bez zbędnego przedłużania zapraszamy do lektury!
Kolor mebli w sypialni, chociaż w teorii jest kwestią estetyczną, nie pozostaje bez znaczenia dla funkcjonalności oraz sposobu, w jaki odbieramy pomieszczenie. Wszystkie kolory i ich odcienie mają swoje poszczególne właściwości oraz bezpośredni wpływ na charakter wnętrza. Co więcej, każda barwa w inny sposób wpływa na nasz mózg. Wyobraź sobie na przykład sypialnię, której ściany pomalowane są na krwisto-czerwony kolor. Chociaż takie pomieszczenie może na początku wydawać się zmysłowe i intrygujące, na dłuższą metę zdecydowanie utrudni relaks i sen ze względu na swoje pobudzające działanie. Czarne oraz białe meble do sypialni są za to bezpiecznym wyborem, ponieważ cechuje je neutralność.
Na początku chcieliśmy pokrótce wyjaśnić, czemu kolorystka sypialni ma w ogóle jakiekolwiek znaczenie. Skoro mamy teorie za sobą, pora przejść do konkretów! Ciemne meble do sypialni w wielu przypadkach są doskonałym rozwiązaniem. Poniżej przygotowaliśmy listę głównych zalet ciemnych mebli do sypialni:
Mimo wielu korzyści z wprowadzenia ciemnych mebli do sypialni, aby zachować obiektywność, musimy zaznaczyć, że w niektórych przypadkach lepiej będzie z nich zrezygnować. W sytuacji, gdy Twoja sypialnia jest niewielkim pomieszczeniem o okrojonym metrażu wyposażenie jej w ciemne meble, może dodatkowo pomniejszyć ją optycznie. Oczywiście fizycznie metraż pozostanie ten sam, jednak ciemne meble w małej sypialni mogą wywoływać uczucie przytłoczenia. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku sypialni ze słabym dostępem do naturalnego światła dziennego. W takich warunkach ciemne meble również wpłyną niekorzystnie na wystrój wnętrza i dodatkowo je zamroczą.
Drugą grupą mebli, której poświęcimy dzisiaj uwagę, są jasne meble do sypialni. Ich zalety są właściwie analogiczne w stosunku do korzyści ciemnych mebli, zatem jasne meble w sypialni:
Jak widzisz, jasne meble do sypialni mają szereg korzyści wizualnych dla wnętrza. Na ich właściwościach skorzystają przede wszystkim małe i słabo doświetlone sypialnie. Wiemy jednak, że sporo osób obawia się wyposażenia wnętrz w jasnych barwach, ale czy te obawy są słuszne? Decydując się na zakup jasnych mebli do sypialni, trzeba liczyć się z tym, że są one bardziej podatne na zabrudzenia. Wszelkie plamy czy inne kolorowe zanieczyszczenia będą widoczne na jasnych meblach. Nie oznacza to wcale, że należy w pełni wykluczyć zakup jasnych mebli do sypialni. Warto jednak mieć na uwadze, że w pewnych przypadkach mogą one ulec szybszej eksploatacji. Szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, których jasne meble mogłyby być narażone na styczność z dziećmi lub pupilami domowymi.
Podsumowując temat dzisiejszego wpisu, jak widzisz zarówno jasne, jak i ciemne meble do sypialni mają swoje mocniejsze i słabsze strony. Ustaliliśmy, że jasne meble to dobre rozwiązanie w małej sypialni, gdzie ilość światła dziennego bywa mocno ograniczona. Ciemne meble za to są łatwiejsze w utrzymaniu porządku i eksploatacji. Na koniec mamy dla Was jeszcze dodatkową propozycję na aranżację mebli w sypialni. Złotym środkiem dla wielu może okazać się tradycyjny kontrast kolorystyczny, który uzyskasz dzięki zestawieniu ze sobą jasnych i ciemnych mebli w sypialni. Być może brzmi to banalnie, jednak trudno znaleźć bardziej sprawdzony i skuteczny sposób na wystrój sypialni.