Chcesz otrzymać kod rabatowy?
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymać kod rabatowy?
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymać kod rabatowy?
Zapisz się do naszego newslettera!
Projektując nowoczesną aranżację kuchni, często wybieranym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna. Wyspa w kuchni skutecznie podnosi jej funkcjonalność oraz wzbogaca estetykę. Przede wszystkim jest to dodatkowa powierzchnia, która może ułatwić gotowanie, a dodatkowo stanowi miejsce do zjedzenia posiłku lub spotkań z bliskimi. Jeśli wyspa kuchenna pełni funkcję stołu jadalnianego, konieczne będzie uzupełnienie jej odpowiednimi siedziskami. Jako że tradycyjne krzesła są najczęściej za niskie, z pomocą przybywają praktyczne i stylowe hokery do wyspy. Jakie są rodzaje hokerów, jak dobrać ich wysokość i dopasować do stylu aranżacji? Między innymi tego dowiecie się z naszego dzisiejszego wpisu.
Jeśli jakimś cudem nigdy nie spotkaliście się z pojęciem hoker, na początek przybywamy z wyjaśnieniem definicji tego mebla. Hoker jest niczym innym, jak wysokim stołkiem, na którym można siedzieć podczas jedzenia lub picia przy barze. Najczęściej spotyka się go w różnego rodzaju lokalach gastronomicznych, knajpach czy restauracjach. Wraz z rozwojem mody na wyspę w kuchni lub jadalni, hokery coraz częściej zaczęły gościć również w domach. Wizualnie przypominają wysoki taboret, ponieważ przeważnie nie mają oparcia lub jest ono bardzo niskie. Hoker jest w pewnym sensie alternatywą dla tradycyjnych krzeseł w jadalni.
Hokery wkupiły się w kanony mody wnętrzarskiej z początkiem XX wieku, w związku z prężnym rozwojem branży gastronomicznej. Stołki barowe zyskały sympatię miłośników designu dzięki swojej elegancji oraz funkcjonalności. Oprócz stylu hokery zostały docenione za to, że zajmowały stosunkowo niewiele miejsca. Spory popyt na stołki rozpoczął stopniowo ich masową dystrybucję na całym świecie. Ciekawostką jest, że pierwsze hokery pojawiły się już w starożytnym Egipcie. Korzystanie ze stołków było wówczas zarezerwowane dla wyższych sfer. Niektóre królestwa afrykańskie wykorzystywały szykownie zdobione stołki barowe zamiast tradycyjnych tronów królewskich.
Kluczową kwestią podczas wyboru hokera do wyspy jest jego wysokość. Żeby stołki barowe zapewniały w pełni komfortowe siedzenie, konieczne będzie dopasowanie ich do wysokości, na której znajduje się blat. Dobrym pomysłem będzie zatem przed zakupem hokerów dokonanie pomiaru wysokości blatu wyspy kuchennej. Korzystając z uśrednionych wymiarów, na których najczęściej znajdują się blaty, podajemy sugerowane proporcje:
Gotowe proporcje są oczywiście uśrednione i mogą nie być dopasowane indywidualnych preferencji użytkownika. Co do zasady mówi się też, że blaty powinny być umieszczone około 25 centymetrów powyżej siedziska dla uzyskania w pełni komfortowej pozycji.
Ciekawą alternatywą dla hokerów o stałej wysokości są regulowane stołki barowe. Jeśli masz problem z ustaleniem odpowiedniej proporcji lub nie możesz się zdecydować, warto rozważyć hokery z regulacją wysokości. Najczęściej są one wyposażone w prosty mechanizm pozwalający zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem obniżyć lub podnieść siedzisko. Takie rozwiązanie sprawdzi się także, gdy z hokerów będą korzystać osoby o skrajnie zróżnicowanym wzroście, na przykład rodzice i ich dzieci.
Wysokość stołka barowego jest zdecydowanie najistotniejszym aspektem, któremu warto poświęcić uwagę, jednak nie jest to jedyna kwestia. Żeby Twój nowy hoker był w pełni zadowalający pod każdym względem, dobrze będzie przed zakupem przyjrzeć mu się także pod kątem:
Wyczerpaliśmy już aspekty techniczne i funkcjonalne związane z doborem hokerów do wyspy, ale chcielibyśmy pochylić się jeszcze nad walorami estetycznymi. Hokery zagościły już na stałe w ofertach wielu sklepów z meblami, dlatego możliwości wyboru są bardzo duże. Pierwszą kwestią, godną uwagi jest kształt hokera. W zależności od stylistyki Twojej kuchni możesz wybrać na przykład geometryczne hokery w kanciastych kształtach lub obłe o miękkich liniach. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, aby wybrane stołki barowe harmonijnie komponowały się z resztą aranżacji.
Kiedy zdecydujesz już jaki kształt stołków barowych będzie pasował do Twojego wystroju, przyjdzie pora na wybranie koloru i materiału. Tutaj także wybór jest ogromny – od drewnianych stołków przez plastikowe aż do metalowych hokerów. Każdy z wariantów ma swoje zalety i style, z którymi współgra, przybliżamy je poniżej:
W DotDesign znajdziesz nie tylko praktyczne wskazówki i oryginalne inspiracje. Jeśli poszukujesz stylowych, praktycznych i wysokiej jakości hokerów barowych, koniecznie odwiedź nasz sklep. W zakładce hokery znajdziesz stołki barowe w różnych kształtach, stylach i rozmiarach. Oferujemy Ci produkty tworzone z pasją wnętrzarską, dlatego u nas z pewnością znajdziesz coś dla siebie! Temat hokerów rozwinęliśmy także w jednym z naszych poprzednich wpisów: „Hokery – stylowe dodatki do kuchni”.