Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Chcesz otrzymać kod rabatowy?

Zapisz się do naszego newslettera!

Jak urządzić salon z otwartą przestrzenią – praktyczne wskazówki 

Wśród nowoczesnych aranżacji wnętrz coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się otwarta przestrzeń w domu. Domy z otwartymi salonami nabierają przestronności i funkcjonalności, dlatego coraz więcej osób decyduje się na tego typu przestrzeń. W czasach, gdy każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, połączenie kilku pokoi o różnych zastosowaniach w jedno pomieszczenie bywa zbawienne. O tym, jak atrakcyjnie urządzić otwartą przestrzeń w praktyce dowiecie się z naszego dzisiejszego wpisu. Zapraszamy po kolejną dawkę inspiracji wnętrzarskich!

Spis treści:

Otwarta przestrzeń. Salon open space. Dom z otwartą przestrzenią.

Jakie są korzyści otwartej przestrzeni w domu? 

Zanim przejdziemy bezpośrednio do porad technicznych, pragniemy przybliżyć zalety otwartej przestrzeni tym, którzy jeszcze się nie zdecydowali. Otwarta przestrzeń w domu zwana także „open space” charakteryzuje się przede wszystkim przejrzystym i przestronnym układem. Pomieszczenia urządzone w tym stylu najczęściej łączą salon z kuchnią lub jadalnią. Dzięki takiemu połączeniu możesz stworzyć jednolitą i harmonijną aranżację, do której dotrze więcej światła oraz powietrza. Wbrew pozorom z otwartej przestrzeni skorzystają przede wszystkim domy i mieszkania o niewielkim metrażu. Spora ilość naturalnego światła oraz przestrzenny układ to doskonały przepis na optyczne powiększenie wnętrza.

Jak wyznaczyć strefy w otwartej przestrzeni? 

Stworzenie otwartej przestrzeni w domu polega między innymi na podzieleniu układu strefy. Oczywiście jednym ze sposobów urządzenia domu z otwartą przestrzenią jest spójna aranżacja wszystkich stref. W tym przypadku sprawa jest stosunkowo prosta. Wystarczy, że zarówno w salonie, jak i kuchni wprowadzisz ten sam kolor ścian, podłóg i meble w zbliżonej stylistyce. Jeśli jednak chcesz urozmaicić swój wystrój, weź pod uwagę nasze propozycje oddzielenia stref w otwartej przestrzeni. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wykorzystaj meble jako podział:  

Umieść meble w taki sposób, aby naturalnie oddzielić poszczególne strefy w salonie. Na przykład, sofę i stolik kawowy ulokuj w jednym obszarze, a stół jadalniany w innym, aby wyraźnie oddzielić obszar wypoczynkowy od strefy jadalnianej.  

Zróżnicowanie podłogi:  

Jeśli to możliwe, użyj różnych rodzajów materiałów na podłodze, aby wyraźnie zaznaczyć poszczególne strefy w salonie. Na przykład, możesz zastosować drewnianą podłogę w części wypoczynkowej i płytki ceramiczne w kuchni. 

Zmień kolor ścian: 

Malowanie ścian w różnych kolorach lub zastosowanie tapet może pomóc w wyznaczeniu odrębnych stref w otwartej przestrzeni. Wybierz kolor lub wzór, który pasuje do charakteru każdej z stref, ale jednocześnie zachowuje spójność w całej przestrzeni. 

Zastosuj różne oświetlenie:  

Wykorzystaj oświetlenie, aby podkreślić różne strefy w otwartej przestrzeni. Zainstaluj różne źródła światła, na przykład oświetlenie akcentowe w centralnym punkcie salonu i rozproszone źródło światła w kuchni, aby odróżnić te obszary od siebie. 

Dom z otwartą przestrzenią. Otwarta przestrzeń w salonie. Wystrój salonu z otwartą przestrzenią - inspiracja.

Jakie meble wybrać domu z otwartym salonem? 

Rzecz jasna wybór konkretnych mebli do otwartej przestrzeni jest uzależniony od potrzeb i indywidualnych preferencji mieszkańców. Jak już wspomnieliśmy, meble to także skuteczny sposób na wydzielenie stref w domu z otwartym salonem. O tym, że każdy salon powinien być wyposażony w sofę, fotel, stolik kawowy oraz dodatkowe półki czy komody każdy dobre wie. W związku z tym postanowiliśmy nie skupiać się bezpośrednio na doradzaniu mebli. Zamiast tego pragniemy przybliżyć Wam aspekty, na które warto zwrócić uwagę, komponując swój zestaw wyposażenia do otwartej przestrzeni:

  • Funkcjonalność: Wybieraj meble, które będą praktyczne, zapewniające jednocześnie komfort użytkowania. Na przykład, rozważ zakup sofy z możliwością rozkładania, która może służyć jako dodatkowe łóżko dla gości, lub stolika kawowego z dodatkowym schowkiem na przechowywanie. 
  • Proporcje i skalowanie: Dostosuj wielkość mebli do rozmiarów salonu i jadalni, aby zachować proporcje przestrzeni. Unikaj zbyt dużych lub zbyt małych mebli, które mogą zaburzyć harmonię wizualną. 
  • Przepływ przestrzeni: Postaw na meble, które pozwolą na swobodny przepływ w salonie, bez blokowania przejść ograniczania przestrzeni. Umieść większe elementy, takie jak kanapy czy stoły, w strategicznych miejscach, aby zachować otwartość i przestronność otwartej przestrzeni. 
  • Dopasowanie do stref funkcjonalnych: Dostosuj wybór mebli do różnych stref funkcjonalnych w salonie, takich jak strefa wypoczynkowa, jadalna, czy strefa pracy. Upewnij się, że meble będą spełniać konkretne potrzeby i zapewniać odpowiednią funkcjonalność w każdej z tych stref. 

Praktyczne dodatki do otwartej przestrzeni w domu 

Oprócz mebli salon z otwartą przestrzenią dobrze będzie wyposażyć w funkcjonalne dodatki i dekoracje. Odpowiednio dobrane ozdoby spełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale także podkreślą przestronny charakter otwartych przestrzeni. W takich wnętrzach najlepiej będzie skupić się na lustrach i oświetleniu. Lustra naścienne lub stojące dobrze odbijają światło i nadają pomieszczeniu głębi. Dzięki ich działaniu będziesz mógł jeszcze bardziej wyeksponować przestronność i przejrzystość otwartego układu. Mniej więcej podobne korzyści wprowadzą dodatkowe źródła światła. Dobrze dostosowane oświetlenie nada pomieszczeniu przytulnego klimatu po zmroku, pozwoli wyeksponować jego punkt centralny oraz poszczególne strefy.

Otwarta przestrzeń w domu. Dom z otwartym salonem. Salon otwarty aranżacja.

Meble do domu z otwartą przestrzenią – propozycje od DotDesign 

Skoro trafiłeś już na nasz wpis, chcielibyśmy zachęcić Cię także do zapoznania się z naszym asortymentem. W DotDesign czeka na Ciebie wiele stylowych, funkcjonalnych, a przede wszystkim jakościowych mebli do otwartej przestrzeni. U nas możesz umeblować strefę wypoczynkową, jadalnianą oraz kącik biurowy. Jeśli poszukujesz mebli do obszaru wypoczynkowego, koniecznie sprawdź naszą ofertę foteli, sof i stolików kawowych. Strefę jadalnianą możesz uzupełnić z pomocą naszych stołów, krzeseł oraz hokerów do wyspy kuchennej. W kąciku do pracy z pewnością nie zawiodą Cię modele z kategorii foteli biurowych. Jeżeli potrzebujesz zaczerpnąć więcej inspiracji w kwestii urządzania domu z otwartą przestrzenią, sprawdź także nasz wpis: „Kuchnia z otwartą przestrzenią – harmonijny układ”.

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter