Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Chcesz otrzymać kod rabatowy?

Zapisz się do naszego newslettera!

Jak stworzyć galerię sztuki w domu – pomysły na eksponowanie obrazów i fotografii 

W dzisiejszych czasach możliwości dekorowania wnętrza są praktycznie nieograniczone. Rynek mebli oraz dodatków jest na tyle rozwinięty, że czasem aż trudno zdecydować się na konkretne motywy. Właśnie dlatego oryginalne pomysły i inspiracje przybierają na ten moment wagę złota. W dzisiejszym artykule skupimy się na unikalnych pomysłach zaaranżowania galerii obrazów na ścianie. Odpowiemy sobie między innymi na pytanie, jak zrobić galerię zdjęć na ścianie i podamy praktyczne sposoby na wprowadzenie ozdób naściennych. Jeśli zatem pragniesz udekorować swoją ścianę w niepowtarzalny sposób, ten wpis jest dedykowany dla Ciebie!

Spis treści:

Kompozycja obrazów na ścianie. Galeria obrazów na ścianie. Obrazy na ścianie w salonie.

Jak galeria zdjęć na ścianie wpłynie na Twoje wnętrze? 

Ściana jest tłem oraz bazą całego wystroju wnętrza. W związku z tym warto przemyśleć jej kolor oraz dekoracje, które zostaną na niej umieszczone. Jednym z ciekawych i klimatycznych sposobów na ozdobienie ściany w salonie jest galeria zdjęć. Takie rozwiązanie pozwoli wyeksponować pamiątki występujące w postaci fotografii, nada wnętrzu nostalgicznego klimatu i podkreśli jego rodzinną atmosferę. Zdjęcia z wakacji, uroczystości rodzinnych, czy też majestatyczne krajobrazy to doskonały sposób na zagospodarowanie pustej ściany.  

Jak zrobić galerię zdjęć na ścianie w salonie? 

Galeria zdjęć na ścianie w salonie może w zależności od Twoich preferencji przybierać różne formy. Jednym ze sposobów jest zrobienie z galerii zdjęć centralnego punktu wystroju ściany. W innym wypadku zdjęcia na ścianie mogą stanowić dodatkowy smaczek. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych porad dotyczących urządzania galerii zdjęć na ścianie

 • Określ koncepcję i styl: Zastanów się, czy chcesz, aby to była galeria tematyczna, na przykład związana z podróżami, czy może bardziej abstrakcyjna. Określ także, czy preferujesz spójność w kolorach i stylu ram, czy raczej różnorodność.
 • Znajdź odpowiednie miejsce na ścianie: Wybierz punkt na ścianie, który przyciągnie uwagę, na przykład nad kanapą. W miejscu, gdzie często spędzasz czas lub na ścianie będącej naturalnym punktem centralnym w salonie.
 • Rozmieszczaj z umiarem: Nie musisz zapełniać całej ściany. Zamiast tego, zacznij od jednego punktu centralnego i stopniowo rozszerzaj galerię wokół niego. To pozwoli na spójność i porządek w kompozycji.
 • Eksperymentuj z układem: Rozważ różne układy zdjęć. Możesz zdecydować się na symetryczne rozmieszczenie jak równoległe linie lub bardziej swobodne i asymetryczne kompozycje. Układaj zdjęcia w taki sposób, aby stworzyć spójny i atrakcyjny wzór.
 • Dobierz ramy: Wybierz ramy, które pasują do stylu wnętrza. Mogą to być ramki w jednym kolorze, z różnych materiałów, czy też ramy o podobnym stylu. Unikaj nadmiernego korzystania z ram w tym samym kolorze lub stylu, aby zapobiec monotonii.
Jak zrobić galerię zdjęć na ścianie. Kompozycje obrazów na ścianie. Galeria obrazów na ścianę.

Kompozycje obrazów na ścianie – unikalna alternatywa dla zdjęć 

Alternatywnym i równie atrakcyjnym sposobem na urozmaicenie ściany jest galeria obrazów. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy jest miłośnikiem rodzinnych fotografii lub po prostu nie pasuję one do koncepcji wystroju. W związku z tym dla miłośników sztuki również przygotowaliśmy propozycję udekorowania swoich ścian. Rynek dodatków jest aktualnie pełen możliwości, zatem każdy znajdzie na nim sztukę naścienną dopasowaną do swojego wystroju. Tworząc kompozycję obrazów na ścianie, możesz wykorzystać między innymi:

 • Abstrakcyjne malowidła: Świetnie odnajdą się w nowoczesnych przestrzeniach, nadając im oryginalności i przełamując panujący minimalizm. W przypadku jasnych ścian abstrakcyjne obrazy przedstawiające kolorowe fantazje dodadzą przyjemnego kontrastu.
 • Obrazy przyrody: Stworzą harmonijne zestawienie we wnętrzach urządzonych w zgodzie z naturą. Grafiki zawierające motywy przyrodnicze, takie jak morze czy ocean odnajdą się w nadmorskich wnętrzach urządzonych na styl Hampton. Obrazy roślin lub drzew uzupełnią natomiast sielskie aranżacje rustykalne.
 • Krajobrazy miejskie: Intrygującą propozycją są także obrazy zawierające motywy znanych miejsc na świecie. Odnajdą się przede wszystkim w aranżacjach tematycznych, chociaż można wykorzystać je również do uzupełnienia minimalistycznej ściany.
 • Ręczne malowidła, jeśli sam tworzysz sztukę w postaci obrazów lub masz bliskie osoby, które się tym zajmują, wykorzystaj ręcznie malowane dzieła do ozdobienia ścian. W końcu nic bardziej nie wyrazi Twojego charakteru we wnętrzu niż autorskie obrazy spod pędzla Twojego lub Twoich bliskich.

Stwórz galerię obrazów na ścianie w pokoju Twojego dziecka 

Opowiedzieliśmy o uniwersalnych sposobach zrobienia kompozycji obrazów na ścianie w salonie lub sypialni. Jednakże poruszając ten temat, warto pamiętać także o rozwijaniu artystycznych pasji wśród najmłodszych domowników. Spraw, aby Twoja pociecha poczuła się wyróżniona i stwórz jej własną galerię obrazów na ścianie! Jeśli Twoje dziecko rysuje lub maluje w domu albo na lekcjach plastyki, wykorzystaj jego prace do dekoracji pokoju. Takie działanie może pomóc w rozwijaniu plastycznych talentów Twojego dziecka i sprawić, że poczuje się wyróżnione. Do urządzenia galerii obrazów na ścianie pokoju dziecięcego wystarczy tak naprawdę kilka gwoździ i kolorowych ramek, a efekt z pewnością będzie czarujący.  

Obrazy na ścianie w salonie. Sztuka naścienna. Ściana ozdobiona obrazem.

Urządzanie galerii obrazów na ścianie – praktyczne porady 

Zmierzając powoli do końca naszego poradnika, chcemy wspomnieć jeszcze o najistotniejszych aspektach technicznych tworzenia kompozycji obrazów na ścianie. Oprócz kreatywnych inspiracji warto znać także uniwersalne podstawy eksponowania obrazów na ścianie, które omawiamy poniżej: 

 • Oświetlenie: Zapewnij odpowiednie oświetlenie dla galerii obrazów. Zwróć uwagę na źródła naturalnego światła oraz dodaj odpowiednie oświetlenie akcentowe, aby podkreślić zdjęcia (więcej informacji znajdziesz w naszym wpisie: Oświetlenie akcentowe w salonie – jak podkreślić atrakcyjne elementy?
 • Przygotowanie zdjęć do zawieszenia: Upewnij się, że Twoje zdjęcia są gotowe do zawieszenia. Jeśli masz do wyboru obrazy w różnych formatach, możesz przyciąć je lub zmniejszyć, aby pasowały do ram. 
 • Rozważ różne formy prezentacji: Nie ograniczaj się tylko do ram. Rozważ wykorzystanie półek, ram zespalających kilka zdjęć, ramki kolażowe czy nawet metalowych siatek, które pomogą stworzyć oryginalne i dynamiczne układy. 

Galeria obrazów na ścianie – inspiracje od Dot Design 

Skoro już trafiliście na nasz wpis, pragniemy zachęcić Was także do zapoznania się z ofertą sklepu DotDesign. W kategorii obrazy przygotowaliśmy dla Was wiele propozycji ręcznie wykonywanych malowideł, które przyprawią Wasze wnętrza. Abstrakcyjne motywy w różnych wersjach kolorystycznych uzupełnią wiele stylizacji wnętrzarskich od klasycznych nurtów, aż po nowoczesne. Jeśli poszukujecie jeszcze więcej inspiracji na ozdobienie ściany w salonie, zapraszamy do zapoznania się także ze wpisem: „Tapeta czy farba – wybór dekoracji ściennej do salonu

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter