Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Chcesz otrzymać kod rabatowy?

Zapisz się do naszego newslettera!

Co zrobić, żeby fotel bujany nie rysował podłogi? 

Fotele bujane od lat uzupełniają modne i komfortowe aranżacje wnętrz. Pierwszy model fotela bujanego został udokumentowany około 1725 roku jako mebel ogrodowy w Anglii. Dzięki swoim relaksującym właściwościom szybko jednak skradł serca miłośników wnętrzarstwa i zagościł także wewnątrz domów. Bujane fotele na płozach do dziś cieszą się sporą popularnością i nic w tym dziwnego, ponieważ mają mnóstwo zalet. Kłopot pojawia się, jednak gdy płozy spotykają się z delikatnym podłożem. Powstawanie rys na podłodze to problem, z którym często mierzą się posiadacze klasycznych foteli bujanych. Co zrobić, żeby fotel nie rysował podłogi? Jak usunąć zrysowania na podłodze? Czy można ich jakoś uniknąć? Między innymi na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie, zapraszamy do lektury!

Spis treści:

Fotel bujany nierysujący podłogi. Co zrobić żeby fotel nie rysował podłogi. Fotel z funkcją bujania.

Jak zapobiegać zarysowaniom na podłodze? 

Zanim przejdziemy do konkretnych odpowiedzi na pytania, co podkleić pod fotel bujany i jak usunąć zarysowania na podłodze, chcemy przytoczyć kilka ogólnych porad. Przede wszystkim, żeby fotel nie rysował podłogi, dobrze jest regularnie ją czyścić i nie dopuszczać do intensywnego zabrudzenia. Sprzymierzeńcem rys na podłodze są wszelkie drobinki piasku czy ziemi. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na sposób przemieszczania fotela. Zalecamy unikać szurania fotelem po podłodze w trakcie przesuwania go. Zamiast tego najlepiej po prostu przenieść bujaka lub przesuwać go na przystosowanych do tego podkładkach albo kółkach.

Co podkleić lub podłożyć pod fotel bujany? 

Jeśli marzy Ci się tradycyjny bujany fotel na płozach, ale masz obawy związane z potencjalnymi zarysowaniami na podłodze, będziesz musiał odpowiednio ją zabezpieczyć. Z tego miejsca chcemy od razu uspokoić – delikatna podłoga wcale nie musi wykluczać posiadania fotela na płozach. Najbardziej skutecznym sposobem na ochronienie podłogi przed rysami jest podklejenie płozów w fotelu. Czym możemy oddzielić fotel na płozach od podłoża?  

 • Filce ochronne: Przyklejenie filców ochronnych pod płozy fotela może pomóc w zminimalizowaniu zarysowań na podłodze. 
 • Kołki gumowe: Użycie kołków gumowych, które można nakleić na spodzie płozów fotela, pomoże zapobiec bezpośredniemu kontaktowi drewna lub metalu z podłogą. 
 • Podkładki antypoślizgowe: Specjalne podkładki antypoślizgowe mogą pomóc w utrzymaniu fotela na miejscu i jednocześnie chronić podłogę przed zarysowaniami. 
 • Dywanik: Umieszczenie dywanika pod fotelem bujanym może nie tylko chronić podłogę, ale także dodać do wnętrza przytulności. 
 • Piankowe maty ochronne: Istnieją również specjalne maty ochronne wykonane z pianki lub innego materiału, które można umieścić pod fotelem bujanym w celu ochrony podłogi. 
Jak uniknąć zarysowań na podłodze? Fotel z mechanizmem bujania. Fotel bujany do salonu.

Jak usunąć zarysowania na podłodze? 

Jak wiadomo „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego na początku podaliśmy sprawdzone sposoby na zabezpieczenie podłogi przed rysami. Wiemy jednak, że na pewno znajdą się tacy, którzy nie ochronili podłoża na czas i mają kłopot z przerysowaniami. W takim wypadku sytuacja jest już bardziej skomplikowana, ale bez obaw, wciąż możecie podjąć się próby odratowania podłogi! W zależności od rodzaju posadzki istnieją różne rozwiązania na usuwanie rys, o których opowiadamy poniżej. Pamiętaj jednak, że przed przystąpieniem do usuwania rys na podłodze najlepiej jest przetestować wybraną metodę na niewidocznym obszarze!

Drewniana podłoga

 • Małe zarysowania: Użyj wosku do drewna lub specjalnego pisaka do poprawiania zarysowań. Nanieś go na zarysowania i wypoleruj. 
 • Większe zarysowania: Zeszlifuj zarysowane miejsca lekko, a następnie nałóż nową warstwę wykończenia, taką jak lakier lub olej do drewna. 

Płytki ceramiczne lub kamienne: 

 • Na początek użyj pasty do polerowania i poleruj zarysowane obszary.
 • W przypadku głębszych zarysowań można spróbować zastosować specjalne produkty do naprawy płytek ceramicznych, które wypełnią zarysowania.

Panele laminowane lub winylowe: 

 • Zastosuj specjalny marker do poprawiania zarysowań dostępny w sklepach budowlanych. 
 • W przypadku poważniejszych zarysowań, można spróbować zeszlifować powierzchnię lekko i nałożyć nową warstwę laminatu lub winylu w miejscach uszkodzonych. 

Podłoga betonowa: 

 • Użyj szlifierki do betonu, aby wygładzić powierzchnię wokół zarysowań. 
 • Następnie możesz zastosować specjalną powłokę ochronną lub wosk do betonu, aby przywrócić połysk i ochronić powierzchnię. 
Nowoczesny fotel bujany. Fotel wypoczynkowy bujany. Innowacyjny fotel do salonu bujany.

Poznaj fotele bujane od DotDesign, które nie rysują podłogi! 

Jako producent mebli wypoczynkowych, wyspecjalizowany w fotelach, od zawsze staraliśmy się, żeby nasze produkty odpowiadały na potrzeby klientów. Efektem tych starań jest nasza najnowsza kolekcja foteli bujanych, które dzięki innowacyjnym technologiom pozwalają swobodnie kołysać się bez ryzyka zarysowania podłogi. W kategorii fotele bujane znajdziesz modele wyposażone w mechanizmy bujania zamontowane przy stelażu lub trzpieniu. Takie rozwiązanie to nowoczesna alternatywa dla klasycznych bujaków na płozach. Dzięki nim będziesz mógł korzystać z odprężającej funkcji bujania, nie martwiąc się o rysy na podłodze.  

Jeśli taka propozycja brzmi dla Ciebie interesująco, polecamy zapoznać się z fotelami bujanymi Lidingo, Granna, Mane, Sol, Ros, Boda. Oczywiście w naszym asortymencie nie brakuje także nowoczesnych foteli bujanych na płozachBerco, Bianco oraz Vind. Zapraszamy na zakupy do DotDesign! 

Aktualizacje newslettera

Enter your email address below and subscribe to our newsletter