Newsletter
Zapisz się do newslettera, aby otrzymac 3% rabatu
Newsletter
*Zapisując się do newslettera, akceptujesz regulamin znajdujący się pod adresem: https://dotd.pl/regulamin-uslugi-newsletter/
Chcesz otrzymać kod rabatowy?
Zapisz się do naszego newslettera!
[blocksy_newsletter_subscribe button_text="Zapisz się" email_label="Twój adres e-mail"]
Wysoki sufit w salonie zdecydowanie możemy zaliczyć do pozytywnych atrybutów estetycznych. Co prawda pomieszczenia o takiej charakterystyce sprawiają kłopot w sezonie grzewczym, jednak dają ogromny potencjał aranżacyjny. Salony z wysokim sufitem często występują zarówno w historycznych kamienicach, jak i nowoczesnych domkach jednorodzinnych.
Każde z pomieszczeń ma swoje unikalne walory, które warto wykorzystać podczas urządzania wystroju. Jak zaaranżować nowoczesny salon z wysokim sufitem? Czy takie pomieszczenie korzystnie wpływa na ludzką psychikę? Wszystkiego o wysokich salonach dowiecie się z naszego dzisiejszego wpisu – zapraszamy!
Mimo że nasz wpis docelowo będzie miał charakter poradnikowy, zaczniemy od ciekawostki, która może zainteresować posiadaczy wysokiego sufitu w salonie. Czy widzieliście, że przestrzeń o takiej specyfice może mieć bezpośrednie przełożenie na ludzką psychikę? Okazuje się, że istnieje taka teoria!
W psychologii środowiskowej architektury i neuroestetyki zależność pomiędzy wysokością sufitu a zdolnością poznawczą jest nazywana efektem katedry. W praktyce według tej teorii wysokie sufity (na przykład w salonie) mogą wpływać na sposób myślenia i odczuwania, pobudzając abstrakcyjne, kreatywne myślenie i wzbudzając uczucie wolności. W skrócie — wysoki sufit w salonie może w przenośni „otworzyć głowę”
Część poradnikową zaczynamy z wysokiego C i od razu rzucamy się na głęboką wodę. Jednakże nie bójcie się, zapewniamy, że gra może okazać się warta świeczki. Jeśli sufit w Twoim salonie jest naprawdę wysoki, możesz pokusić się o dobudowę antresoli. Zacznijmy od krótkiej definicji – antresola to dodatkowa, częściowa kondygnacja wewnątrz pomieszczenia, zwykle zlokalizowana nad częścią głównej przestrzeni, wykorzystywana jako miejsce do spania, pracy lub przechowywania.
Antresolę warto wziąć pod uwagę, gdy mamy do dyspozycji wysoki salon lub mieszkanie z dużym metrażem w pionie, a jednocześnie potrzebujemy dodatkowej przestrzeni użytkowej – np. sypialni, biura, miejsca do przechowywania czy kącika do relaksu. To świetne rozwiązanie szczególnie w kawalerkach, loftach i mieszkaniach z wysokim sufitem, gdzie każdy metr kwadratowy ma znaczenie, a chcemy optymalnie wykorzystać kubaturę wnętrza.
Wysoki sufit w salonie potrafi zrobić wrażenie – nadaje przestrzeni lekkości, luksusu i nowoczesnego charakteru. Żeby wnętrze nie wydawało się surowe czy opustoszałe, warto odpowiednio zrównoważyć jego proporcje. Kluczem są dobrze przemyślane meble, dodatki i wykończenia, które wizualnie obniżą sufit i nadadzą całości harmonii.
Wysokie przestrzenie wręcz proszą się o elementy, które wypełnią je w pionie – półki sięgające sufitu, regały, galerie obrazów lub tapety z dużym wzorem. Wysoka zabudowa meblowa (np. za kanapą lub wokół telewizora) sprawia, że ściany nie świecą pustką, a proporcje zostają lepiej zachowane.
Długie, dekoracyjne lampy wiszące (np. w formie kaskady) optycznie „obniżą” sufit, a miękkie zasłony zawieszone od samej góry dodadzą wnętrzu przytulności. Warto też zadbać o dywany, które wizualnie zakotwiczą strefy funkcjonalne – np. część wypoczynkową i jadalnianą – dzięki czemu przestrzeń będzie bardziej zorganizowana i proporcjonalna.
Skoro już wspomnieliśmy o kwestii oświetlenia salonu z wysokim sufitem, pociągniemy ten wątek i rozwiniemy, jak zrobić to dobrze. Przede wszystkim warto mieć świadomość, że oświetlenie nie jest jedynie kwestią funkcjonalności, ale także estetyki. Może ono pomóc w podkreśleniu architektury wysokiego salonu oraz nadać mu przytulności. Przygotowaliśmy dla Was dwie inspiracje, które pomogą w efektownym i efektywnym oświetleniu salonu z wysokim sufitem.
Wysoki sufit jest wręcz zaproszeniem dla stylowej lampy wiszącej – najlepiej takiej z długim kablem lub kilkoma punktami świetlnymi na różnych wysokościach. Taki dodatek nie tylko doświetli przestrzeń, ale też optycznie ją „obniży” i wprowadzi ciepły, przytulny klimat. Świetnie sprawdzają się np. żyrandole w stylu loftowym, lampy typu „kaskada” czy duże, tekstylne klosze.
Jedno źródło światła może okazać się niewystarczające w wysokim salonie. Tutaj warto rozplanować oświetlenie warstwowo: sufitowe, boczne (np. kinkiety), stojące lampy podłogowe oraz nastrojowe lampki stołowe. Dzięki temu wieczorem łatwo zbudujesz przytulny nastrój, a w ciągu dnia dopełnisz naturalne światło, które może gubić się w dużej kubaturze.
Zainspiruj się: Trendy w wyborze oświetlenia do salonu
Na wstępie pokusiliśmy się o wygłoszenie tezy, że wysoki sufit w salonie to zaleta, a nie wada. Jednakże wiemy, że ta kwestia jest indywidualna i z pewnością znajdą się tacy, którzy chcieliby go obniżyć bez remontu generalnego. Tutaj z pomocą przychodzą triki bazujące na złudzeniach optycznych, które pomogą wizualnie obniżyć wysoki sufit w salonie. Poznajcie nasze top 3 takich sposobów.
Na koniec chcielibyśmy jeszcze odnieść się do wspomnianych we wstępie kamienic. Było o nowoczesnym salonie z wysokim sufitem i antresolą, zatem pora odnieść się do klasyki. W zabytkowych kamieniach wysokie sufity były bardzo popularne. Warto podkreślić ich historyczny, czasem przemysłowy styl odpowiednim wystrojem. Zapoznaj się z naszą inspiracją.
Wysoki salon w kamienicy aż prosi się o aranżację w duchu industrialnym – to styl, który doskonale współgra z surowością starych murów, odsłoniętą cegłą czy zdobnymi sztukateriami. Wykorzystaj wysokość na swoją korzyść – wprowadź dużą, metalową bibliotekę aż po sufit, zawieś efektowną, wieloramienną lampę w stylu loftowym i postaw na duże okna bez firan, które podkreślą monumentalność wnętrza. Świetnie sprawdzą się również skórzane meble w odcieniach karmelu, czarne akcenty i dodatki z postarzanego metalu. W takim wydaniu salon nie tylko zachowa klimat starej kamienicy, ale zyska też wyjątkowy, miejski charakter.
Przeczytaj powiązany wpis: Mieszkanie w kamienicy inspiracje od DotDesign