Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymac 3% rabatu

Happy subscribers and counting

Newsletter

Chcesz otrzymać kod rabatowy?

Zapisz się do naszego newslettera!

[blocksy_newsletter_subscribe button_text="Zapisz się" email_label="Twój adres e-mail"]

Ściana medialna w salonie – inspiracje i aranżacje

Urządzenia multimedialne na przestrzeni lat wraz z rozwojem technologii wkradały się do naszych wnętrz, aż w końcu zadomowiły się na stałe. Od około początku XXI wieku do dzisiaj na tyle zaprzyjaźniliśmy się z multimedialnym dobrobytem, że teraz trudno jest nam wyobrazić sobie codzienność bez telewizora, konsoli czy zestawu audio. Czy tego chcemy, czy nie postęp i rozwój jest nieunikniony… Jednakże nie dajcie się zwieść egzystencjonalnym wstępem! Teraz przechodzimy do tego, na czym znamy się najlepiej – jak pogodzić aranżację wnętrza ze ścianą medialną w salonie?

Czym jest ściana medialna w salonie i co można na niej umieścić?

No dobrze, ale zacznijmy od początku i odpowiedzmy sobie na fundamentalne pytanie, co to właściwie oznacza ściana multimedialna? Bynajmniej w tym kontekście ściana medialna nie oznacza tła dla pozujących celebrytów. Chodzi o jedną z pionowych powierzchni w salonie, na której znajdują się wszystkie urządzenia multimedialne. Wszystkie, to znaczy jakie? Kina domowe – telewizor + wieża audio – konsola do gier wideo, odtwarzacz płyt CD, a nawet gramofon! Każdy z tych elementów można ulokować obok siebie na tle jednej ściany i mamy gotową ścianę medialną w salonie. Brzmi łatwo, ale diabeł tkwi w szczegółach… Szczegółach technicznych, które odkryjemy przed Wami w dalszych fragmentach tekstu.

Czy ściana medialna w salonie to dobry pomysł?

Wiesz już czym ściana medialna w salonie i co przykładowo może wchodzić w jej wyposażenie. Naturalnym jest więc zastanowić się, czy takie rozwiązanie ma sens. Nasza odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak. ”Dobry pomysł” to za mało powiedziane w kontekście ściany medialnej. To wręcz must have!

Oczywiście nikt nie narzuca obowiązku tego typu aranżacji, jednak odpowiedz sobie na pytanie pomocnicze – jaka jest alternatywa? Odejście od multimediów? Jeśli nie chcesz rezygnować z medialnych rozrywek, ściana medialna w salonie jest idealnym rozwiązaniem. Dzięki niej zachowasz estetykę i porządek wśród sprzętu, który w większości przypadków i tak musi stać obok siebie. Elementy ściany medialnej przeważnie tworzą spójną całość i konieczne jest ich wzajemne połączenie za pomocą kabli.

Aranżacja ściany medialnej w salonie.

Telewizor, soundbar, konsola – jak zintegrować sprzęt w ścianie medialnej?

Tak wiele elementów i proporcjonalnie niewiele miejsca… Znasz to z autopsji? Ściana medialna w salonie to dziś nie tylko miejsce na telewizor, ale często cała multimedialna stacja dowodzenia. Jeśli masz soundbar, konsolę, dekoder, a może jeszcze projektor – warto zawczasu przemyśleć układ i sposób ich montażu, żeby uniknąć plątaniny kabli i zachować estetykę wnętrza.

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią zabudowę – zamknięte lub półotwarte szafki RTV świetnie ukryją elektronikę i pozwolą poprowadzić przewody wewnątrz mebla lub w dedykowanych listwach. Telewizor warto powiesić na uchwycie ściennym – daje to wrażenie lekkości i pozwala lepiej zarządzać przestrzenią pod nim. Soundbar? Najlepiej zamontować tuż pod ekranem – wiele modeli ma opcję montażu ściennego, co świetnie sprawdza się pod względem zarówno wizualnym, jak i akustycznym. Konsola i inne sprzęty mogą znaleźć swoje miejsce w bocznych wnękach – wystarczy zostawić otwory wentylacyjne i dostęp do gniazdek.

Ten wpis również może Cię zainteresować: Inspiracje w aranżacji przestrzeni TV w salonie

Ściana medialna w salonie.

Jak umeblować aranżację ściany medialnej w salonie?

Ściana medialna w salonie często staje się centralnym punktem i symbolicznym sercem całego wystroju. Niemniej jednak do jej reprezentacyjnego wyglądu jeszcze przejdziemy. Priorytetem jest funkcjonalność, a co za nią odpowiada? Meble! Tak właśnie istotne będzie wielofunkcyjne wyposażenie. Aranżację ścianki medialnej w salonie warto zacząć od konsoli RTV, która posłuży jako fundament. To jeden z najczęściej wybieranych mebli o niskim osadzeniu i sporej szerokości. Często ma wbudowane otwarte półki, zamykane szafki, a nawet kółka dla mobilności. Jeśli na samej konsoli nie zmieści się twój cały sprzęt, masz kilka możliwości:

  • Otwarty regał – Zapewnia przejrzystość najczęściej jest wąski i wysoki, dzięki czemu wykorzystuje przestrzeń w pionie i nie odbiera powierzchni użytkowej. 
  • Wiszące szafki / półki – Tutaj w zależności od preferencji na ścianie medialnej w salonie możesz umieścić lekkie i proste półki na kasety, płyty CD lub winylowe. Alternatywnie, gdy potrzebujesz więcej przestrzeni do przechowywania możesz wybrać wiszącą szafkę zamykaną. 
  • Komoda – To równie sensowne rozwiązanie, jednak dedykowane większym salonom. Ze względu na przeważnie spore gabaryty komoda wymaga więcej przestrzeni dookoła, zatem może zagracić mały pokój dzienny. 

Przeczytaj także: Ściana za telewizorem – pomysły na aranżację

Jak urządzić ścianę medialną w salonie?

Ściana medialna w salonie – aranżacje w różnych stylach wnętrzarskich

Aspekty funkcjonalne mamy już w dużej mierze za sobą. W związku z tym poświęcimy jeszcze trochę uwagi estetyce aranżacji ściany medialnej w salonie. W tym wypadku jest to kwestia drugorzędna, ale wiadomo, że nikt nie chce, żeby „serce” jego salonu było niewyjściowe. Co zalecamy podczas urządzania wystroju ściany medialnej w salonie? Spójność. Jedno słowo, ale kluczowe. Harmonia ma kluczowe znaczenie, ściana akcentowa nie może bowiem odstawać od reszty aranżacji. Poznajcie nasze pomysły na ścianę medialną w salonie na różne sposoby.

  • Styl skandynawski: W nurcie skandi króluje prostota, jasna kolorystyka i funkcjonalność. Ściana medialna w salonie skandynawskim może być zbudowana z jasnego drewna, białych płyt MDF lub forniru. Często towarzyszą jej otwarte półki na książki lub kosze z wikliny. Dobrym wyborem będzie też minimalistyczna szafka RTV na nóżkach, która nie przytłacza przestrzeni. 
  • Styl boho: Boho to luz, faktury i naturalne materiały. Ściana medialna w salonie boho może być lekko surowa – z lamelami, plecionymi frontami lub tkaninami w tle. Postaw na meble z rattanu, drewna z recyklingu lub malowane na biało. Dodatki? Makramy, rośliny i dekoracyjne misy obok telewizora. 
  • Styl klasyczny: W klasycznym wnętrzu ściana medialna może przybrać formę eleganckiej zabudowy – np. z symetrycznymi regałami po bokach, sztukaterią i subtelnym oświetleniem LED. Fronty w kolorze złamanej bieli lub w ciemnym drewnie dodają wnętrzu szlachetności. 
  • Styl industrialny: Tu świetnie sprawdzi się surowa ściana medialna z betonu architektonicznego lub cegły, na której zawieszony jest telewizor. Obok – czarna, metalowa półka i widoczne kable w stylizowanych kanałach kablowych. Meble? Proste, z metalu i ciemnego drewna. Minimalizm z charakterem.