Newsletter
Zapisz się do newslettera, aby otrzymac 3% rabatu
Newsletter
*Zapisując się do newslettera, akceptujesz regulamin znajdujący się pod adresem: https://dotd.pl/regulamin-uslugi-newsletter/
Chcesz otrzymać kod rabatowy?
Zapisz się do naszego newslettera!
[blocksy_newsletter_subscribe button_text="Zapisz się" email_label="Twój adres e-mail"]
Wybór rodzaju obicia kanapy to szczegół, który dzieli się na jeszcze mniejsze czynniki podrzędne. Niby szczegół, ale jakże rozbudowany oraz istotnie wpływający na całość aranżacji wnętrza. Aspekty, które warto rozpatrzyć podczas wyboru kanapy to między innymi – kolor materiału, jego wzór, tekstura czy struktura. My w dzisiejszym wpisie skupimy się przede wszystkim na tych ostatnich czynnikach i odpowiemy na pytanie – co jest lepsze, pikowane kanapy czy gładkie? Jesteście ciekawi werdyktu? A może sami stoicie przed takim wyborem? Niezależnie od motywu, zostańcie z nami i pozwólcie rozwiać swoje wątpliwości.
Zdajemy sobie sprawę, że starym wyjadaczom wnętrzarskim z pewnością nie trzeba przypominać, czym są meble pikowane. Niemniej jednak bierzemy pod uwagę, że wśród czytelników, mogą znaleźć się osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aranżacją wnętrz. Specjalnie dla Was krótka dawka podstawowych informacji!
Kanapy pikowane to takie, które mają charakterystycznie przeszywane tapicerki – zazwyczaj w regularne wzory, np. kwadraty, romby czy karo. W miejscach przecięcia przeszyć często znajdują się guziki lub dekoracyjne zagniecenia, co tworzy efekt miękkich „wypukłości”. Pikowania występują nie tylko na kanapach! Ta technika często zdobi także:
Segment edukacyjny na temat kanap pikowanych zamkniemy jeszcze jedną ciekawostką, która może zaskoczyć nawet tych, wiedzących czym są meble pikowane. Pikowanie jako technika dekoracyjna ma korzenie sięgające XVIII wieku. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem tego zdobienia są oczywiście sofy Chesterfield, które powstały w Wielkiej Brytanii – według legend na zlecenie hrabiego Chesterfielda (stąd nazwa). Miał on zlecić stworzenie wyjątkowo eleganckiej sofy – wygodnej, ale zarazem takiej, by siedząca na niej szlachta nie marszczyła ubrań.
Charakterystyczne cechy pierwotnych kanap pikowanych w stylu Chesterfield to:
Ustaliliśmy już, że pikowane kanapy szybko zyskały popularność i aprobatę wśród arystokracji, symbolizując bogactwo, dobry gust i prestiż. W tym miejscu niektórym może rodzić się zasadne pytanie – czy pikowane kanapy są wygodne? Czy oferują estetykę i komfort na równym poziomie? A może pomimo efektywnego stylu są kompletnie niezdatne do wypoczynku? Tuta chcielibyśmy uspokoić wszystkich, którym kanapy pikowane przypadają do gustu, możecie śmiało brać je pod uwagę!
Większość współczesnych pikowanych narożników czy kanap z pierwowzorami łączy jedynie ponadczasowy design. Unikalny wygląd mebli w stylu Chesterfield jest łączony przez producentów mebli z nowoczesnymi materiałami i technikami tworzenia. Nie musicie zatem obawiać się o komfort ich użytkowania. Większość modeli, które kupicie dziś w sklepach z meblami, będzie zapewniało wygodę godną naszych czasów. Pamiętajcie jednak, że przed zakupem mebli wypoczynkowych zawsze warto wybrać się do show roomu producenta i przetestować mebel na żywo.
Przeczytaj także: Jaka sofa do salonu – jak dobrać kanapę do salonu?
Chociaż na to pytanie po części sobie odpowiedzieliśmy, warto skonfrontować się z nim bezpośrednio. W końcu od XVIII wieku i czasów hrabiego Chesterfielda, trochę czasu już minęło… Czemu zatem kanapy pikowane miałyby wciąż być modne? Zaczniemy przewrotnie, ponieważ na starcie zaznaczymy, że moda jest pojęciem względnym. W dzisiejszych czasach trendy są dość szerokie i obejmują przeróżne nurty wnętrzarskie. Wśród nich wciąż znajduje się miejsce na meble dotknięte zębem czasu, takie jak pikowane kanapy czy narożniki.
O ile w minimalistycznym czy skandynawskim salonie pikowana kanapa może wyglądać dość komicznie, o tyle aranżacja w stylu vintage czy industrialnym chętnie przyjmie taki mebel. Co ciekawe każdy z wymienionych stylów na swój sposób mieści się w pojęciu współczesnej mody wnętrzarskiej. Wniosek jest zatem taki, że meble pikowane odnajdą się w modnych aranżacjach pod warunkiem, że dobrze się je dopasuje.
Odejdźmy przynajmniej na chwilę od kwestii pikowanych kanap, bo wbrew pozorom nie są one jedynym tematem naszego wpisu. Z założenia chcielibyśmy chociaż trochę skonfrontować je z gładkimi odpowiednikami i teraz jest na to moment. Jak wyczytaliście z nagłówka — gładka kanapa to uniwersalny, estetyczny i elegancki mebel, który jest realną konkurencją dla pikowanych wariantów. Poznajcie jej główne zalety.
Ten wpis może Cię zainteresować: Jak wybrać sofę do salonu? – DOT DESIGN
Pikowane narożniki coraz częściej pojawiają się nie tylko w klasycznych wnętrzach, ale również w tych bardziej nowoczesnych aranżacjach – i wcale się temu nie dziwimy! Ich elegancki charakter, miękkie wykończenie i efekt „wow” doskonale kontrastują z prostotą współczesnych wystrojów. Za przykład posłużą nam loftowe wnętrza w stylu industrialnym. Tam pikowany narożnik może wypaść naprawdę efektownie.
Dowiedz się więcej: Aranżacja salonu w stylu loftowym, jakie sofy i fotele wybrać?
Wyobraź sobie przestronny salon w klimacie nowoczesnego loftu – surowa cegła na jednej ścianie, betonowa posadzka, metalowe regały i wysokie okna z czarnymi szprosami. I właśnie tam, w centrum – kanapa narożna pikowana w kolorze butelkowej zieleni lub grafitu. Obita welurem, z głębokim pikowaniem, delikatnie połyskująca w świetle wiszącej lampy w stylu vintage. Do tego:
Efekt? Połączenie surowości z przytulnością, klasyki z nowoczesnością. Pikowany narożnik staje się nie tylko miejscem do relaksu, ale także sercem salonu, który nadaje charakteru.