Newsletter
Zapisz się do newslettera, aby otrzymac 3% rabatu
Newsletter
*Zapisując się do newslettera, akceptujesz regulamin znajdujący się pod adresem: https://dotd.pl/regulamin-uslugi-newsletter/
Chcesz otrzymać kod rabatowy?
Zapisz się do naszego newslettera!
[blocksy_newsletter_subscribe button_text="Zapisz się" email_label="Twój adres e-mail"]
Harmonia w aranżacji wnętrza to podstawa udanego wystroju. Jeśli elementy wyposażenia salonu nie będą ze sobą korespondować, mogą być najładniejsze i najdroższe, a i tak całokształt będzie prezentował się niekorzystnie. Właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować poradnik, który pomoże wam zachować spójność pomiędzy meblami wypoczynkowymi. Z tego wpisu dowiecie się między innymi – jak dobrać fotel do kanapy czy fotel może być w innym kolorze niż kanapa i jaki model będzie najbardziej pasował do szarej kanapy. Zostańcie z nami i skorzystajcie z praktycznej wiedzy!
Na początku warto zdać sobie sprawę, że dobór fotela do kanapy to wbrew pozorom proces wieloetapowy. Chociaż w praktyce najczęściej się nad tym nie zastanawiamy i działamy intuicyjnie, proces dopasowywania tych dwóch mebli wymaga analizy kilku czynników. Każdy z nich szerzej omówimy w kolejnych fragmentach tekstu, jednak tutaj pozostawiamy ich listę jako punkt wyjścia.
Analizę rozbitą na czynniki pierwsze zaczniemy od kolorystyki meble. Często zadawanym pytaniem jest – czy fotel i kanapa muszą być w tym samym kolorze. Nasza odpowiedź? Mogą, co nie oznacza, że muszą. Jak już krótko wspominaliśmy wcześniej, fotel w innym kolorze niż kanapa jest również jedną z efektownych technik łączenia barw mebli. Oczywiście takie rozwiązanie musi być dobrze przemyślane, żeby nie wprowadziło chaosu.
Dla przykładu — w klasycznych aranżacjach świetnie sprawdzi się kontrast beżowego fotela z granatową kanapą, a w bardziej eklektycznych aranżacjach żółtego fotela z fioletową sofą. Oczywiście alternatywą dla tych, którzy nie lubią przeciwstawnych zestawień, jest monochromatyczne połączenie kolorystyczne. Na przykład sofa i fotel w tej samej barwie, ale innym odcieniu.
Szara kanapa jest jednym z najczęściej wybieranych wariantów, dlatego dedykujemy jej osobny fragment tekstu. Szara kanapa jest niezwykle uniwersalna, dlatego dobór fotela nie jest szczególnie skomplikowany. Kształt, rozmiar i styl to oczywiście osobne kwestie, dlatego tutaj skupimy się głównie na kolorach. W zależności od koncepcji całego wystroju do szarej kanapy może pasować fotel w kolorze:
Na przykładzie tego pytania omówimy sobie kwestię spójności stylu i formy fotela oraz kanapy. Fotel uszak to charakterystyczny mebel wypoczynkowy, który stał się wręcz ikoną wnętrzarstwa. W związku z tym można postąpić z nim na różne sposoby. Jednym rozwiązaniem jest połączenie uszaka z minimalistyczną kanapą, dzięki czemu ten efektownie się zaprezentuje. Tradycyjny uszak jest dość uniwersalny w formie, zatem może wystąpić również w towarzystwie bogato zdobionych, masywnych kanap. Niemniej jednak musi być to wpisane w zamysł całej aranżacji inspirowanej na przykład stylem glamour, art déco czy nowojorskim.
Odnosząc się do ogólnych zasad – styl fotela i kanapy nie może gryźć się ze sobą. Ich formy powinny wzajemnie się uzupełniać, zamiast konkurować ze sobą o punkt centralny. Wyjątkiem jest wspominany wcześniej zamierzony eklektyzm, który przewiduje zestawiania ze sobą różnych form w abstrakcyjny sposób.
Pokój dzienny o ograniczonym metrażu jest za to dobrym studium przypadku do omówienia wątku proporcji i gabarytów pomiędzy fotelem a kanapą. Jak zrobić to poprawnie i na co zwrócić szczególną uwagę. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, żeby zachować harmonię.
Zasada numer jeden: nie wszystko, co piękne w showroomie, sprawdzi się w mikro salonie. Fotel powinien być lekki wizualnie — unikaj masywnych modeli z grubymi podłokietnikami czy zabudowanym dołem. Lepiej sprawdzi się fotel na nóżkach (najlepiej drewnianych lub metalowych), który nie „przytłacza” wizualnie i pozwala, żeby przestrzeń pod spodem optycznie „oddychała”.
Zadbaj też o zachowanie proporcji względem kanapy — jeśli masz niską, kompaktową sofę, nie zestawiaj jej z dużym uszakiem, bo wizualnie ją zdominujesz. Idealnie, gdy podłokietnik fotela jest podobnej wysokości, co bok kanapy lub nieco mniejszy. W małym salonie często sprawdzają się też fotele kubełkowe, obrotowe lub lekkie rattanowe formy, które dodają stylu, ale nie przytłaczają przestrzeni.
Dobór fotela do kanapy to nie tylko kwestia koloru czy stylu – ogromne znaczenie ma także materiał obiciowy oraz detale wykończenia. Nawet najpiękniejszy zestaw może wyglądać niespójnie, jeśli sofa jest z miękkiego weluru, a fotel obity szorstką plecionką o zupełnie innym charakterze.
Jeśli nie planujesz kompletnego zestawu mebli z jednej kolekcji (a coraz więcej osób celowo łączy różne modele), zadbaj przynajmniej o spójność faktur i wykończeń. Welur lub plusz świetnie prezentuje się z innymi gładkimi tkaninami o subtelnym połysku, z kolei plecionki i len lubią towarzystwo naturalnych, nieco surowych materiałów. Dobrze też zwrócić uwagę na kolor nóg – jeśli kanapa stoi na czarnych metalowych, a fotel na jasnym drewnie, może to wprowadzić lekki chaos.
Pro tip? Nawet dwa różne meble będą wyglądały świetnie razem, jeśli ich tkaniny mają zbliżoną tonację kolorystyczną lub występują w tej samej palecie (np. beże + złamane szarości). W ten sposób uzyskasz efekt świadomej, stylowej aranżacji, zamiast przypadkowego miszmaszu.
Jeśli poszukujesz fotela do swojej kanapy, mamy przyjemność zachęcić Cię do zapoznania się z naszą ofertą foteli wypoczynkowych. Fotele to zdecydowanie nasz konik. W naszej bogatej ofercie znajdziesz zarówno nowoczesne fotele bujane, luksusowe fotele w stylu glamour, jak i kultowe modele inspirowane ikonami designu. Zachęcamy do sprawdzenia naszych bestsellerów — fotel Lucera w stylu lounge chair, fotel Egg, fotel Larvik w stylu Imola. Wśród foteli od DotDesign znajdziesz różne kształty, materiały, kolory i rozmiary poszczególnych modeli. Odwiedź nas, a z pewnością dobierzesz idealny wariant do swoich preferencji.