Cegła, drewno oraz czarne dodatki, czyli jadalnia w stylu loftowym
Pierwsze aranżacje starych fabryk do celów mieszkalnych wywodzą się z lat 50. XX wieku. Dziś elementy tamtej wnętrzarskiej mody są popularne na całym świecie. Wiernie odwzorowywane przestronne wnętrza w minimalistycznym i nieco chłodnym lofcie to idealny sposób na praktyczną aranżację w swoim domu. Sprawdź, jak są urządzone jadalnie w stylu loftowym i co zrobić, by uzyskać efekt charakterystyczny dla loftowej fabryki inspirowanej trendami pochodzącymi z Ameryki Północnej.
Postaw na minimalistyczne wnętrze utrzymane w nieco chłodnym, ale za to bardzo praktycznym klimacie. Oto jadalnia w stylu loftowym!
Czego nie można pominąć, aranżując jadalnie w stylu loftowym? Historia popularnego nurtu.
Opuszczone, miejskie budowle przemysłowe po raz pierwszy były aranżowane przez niezależnych artystów w latach 50. XX wieku. W tamtych czasach najczęściej były to pokaźne hale magazynowe lub stare fabryki. Artyści określani jako bohema zwrócili na nie uwagę głównie z powodu niskich kosztów wynajmu. W tamtym czasie służyły one jako miejsce do tworzenia, a także do mieszkania. Z biegiem lat nurt ten przeniósł się do Europy. Aranżacja loftów wbrew pozorom wcale nie była taka trudna. Kreatywność artystycznych dusz sprawiała, że często do wystroju wnętrz wykorzystywali oni stare lampy oraz metalowe konstrukcje. Z pewnością do cech charakterystycznych opuszczonych fabryk trzeba zaliczyć ogromne okna, które zapewniały dużo światła dziennego. Betonowe podłogi, stare ceglane mury najczęściej stanowiły idealne tło do ewolucji tego popularnego dziś stylu wnętrzarskiego. Od kilku lat również w Polsce jadalnie loftowe biją rekordy popularności.
Jakie barwy najczęściej królują w loftowej jadalni? Oto one: szarości, czerń, biel, czerwień, grafit, a także jasne brązy oraz często pomarańcze. W kwestii materiałów wielbiciele loftów mają do wyboru drewno, metal, czerwoną cegłę, elementy betonowe oraz miedź.
Lista must have w jadalni loftowej — charakterystyczne elementy, których nie da się pominąć
Współczesne lofty nie zawsze są tak duże, jak ówczesne fabryki, jednak pojawiające się w nich cechy charakterystyczne sprawiają, że z łatwością możemy je przyporządkować właśnie do tego nurtu. A do wyróżników tego stylu z pewnością trzeba zaliczyć:
- betonowe sufity oraz podłogi;
- ściany z czerwonej cegły imitujące zniszczony przez ząb czasu mur;
- uwidocznione elementy elektryki w postaci kabli, puszek elektrycznych;
- duże okna w ciemnych ramach, często ze szprosami;
- oświetlenie, w którym klosze nawiązują do starych fabryk — najczęściej są to pokaźnej wielkości reflektory, przeważnie celowo postarzane;
- minimalistyczne stoły z drewnianym blatem osadzonym na metalowej stabilnej podstawie;
- krzesła metalowe lub drewniane bez zbędnych ozdobników i dodatków;
- plakaty na ścianach z hasłami charakterystycznymi dla robotników.
Jadalnia loft — efekt, który zaskakuje funkcjonalnością i dowolnością
Jadalnia w stylu loftowym to bez wątpienia wnętrze, w którym większość ludzi czuje się swobodnie. Z pewnością jest to zasługa pokaźnego metrażu oraz dużej ilości światła dziennego. Ponadto takie aranżacje cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ nie przytłaczają liczbą przedmiotów. Lofty są minimalistyczne, dzięki czemu nawet w starych murach można uzyskać efekt świeżości. Mają potencjał do rozbudzania wyobraźni i ułatwiają kreatywne działania. A do tego są jeszcze łatwe w utrzymaniu czystości, to oczywiście zasługa wszechobecnego minimalizmu.
Do zalet loftów warto zaliczyć również kwestię dodatków. Są one tak uniwersalne, że nawet wnętrzarscy laicy nie mają problemów z ich dopasowaniem. Ze względu na niedługą listę kolorów oraz materiałów, stosowanych właśnie w takich aranżacjach, z łatwością wybierzesz elementy, które również Tobie przypadną do gustu.
Podsumowanie: kiedy warto zdecydować się na jadalnię w stylu loftowym?
Jadalnia w stylu loft lub salon z jadalnią w stylu loft to wnętrze, które może być utrzymane zarówno w jasnej, jak i ciemnej kolorystyce. Ogromna dowolność stylu loftowego sprawia, że wiele osób się do niego przekonuje, realizując własne, zupełnie niesztampowe pomysły, by dom wyglądał efektownie, unikalnie, ale był również praktyczny. Bez względu na wielkość jadalni możesz ją urządzić właśnie w takim stylu. Loftowa jadalnia powinna być przedłużeniem kuchni oraz wstępem do salonu, które są najczęściej także utrzymane w podobnej tonacji kolorystycznej. Bez wątpienia w loftach można się zakochać! Pomimo że czas w nich jakby na chwilę zatrzymał się w połowie XX wieku, współcześni wielbiciele miejskiego zgiełku lub samotnicy na peryferiach miast poczują się w nich komfortowo i z łatwością odzyskają równowagę nawet po bardzo ciężkim dniu w pracy.